Przekonuje ludzi, o tym że Islam jest integralną częścią globalnego porządku
Platforma Abant, zorganizowana przez dziennikarzy oraz Fundację Pisarzy (GYV) (Fundacja Dziennikarzy i Pisarzy), gościła w dniach 8-10 lutego szeroką grupę uczestników z rożnych dziedzin życia, na tradycyjnych spotkaniach Abant, aby podjąć temat: ”Zróżnicowane perspektywy dla Turcji”.„Today's Zaman” rozmawiał z jednym z najbardziej znanych uczestników spotkania, profesorem Hansem Kochlerem z Austrii, prezydentem Międzynarodowej Organizacji Rozwoju (IPO), wiedeńskiego Think-tanku, który ma na celu promowanie dialogu między cywilizacjami, współistnienia nacji oraz poszanowania praw człowieka. Kochler został wybrany przez sekretarza generalnego ONZ Kofi Annan'a (Kofiego Annana) obserwatorem procesu dotyczącego zamachu bombowego lotu nr 103, linii lotniczych Pan Am (zamach nad Lockerbie).
Kraje europejskie mają taktyczną oraz nieszczerą postawę wobec Turcji
Jeśli chodzi o stosunki Turcja-UE, Kochler opisuje postawę Europy jako nieszczerą i taktyczną, jak mówi rozczarowanie Turcji jest zrozumiałe. Dając przykład stanowiska swojej rodzinnej Austrii, Kochler mówi że ogłaszanie, iż negocjacje są otwarte oznacza odrzucanie członkostwa Turcji, jako że Austriacy są w większości przeciwko członkowstwu Turcji. Wskazując na podwójny standard, oznajmia: „Oficjalnym stanowiskiem rządu (Austrii) jest poddanie sprawy referendum, jednak nie było referendum w sprawie żadnego innego kraju.Nie jest to wymogiem Austriackiej Konstytucji. Biorąc po uwagę wymóg jednomyślności w podejmowaniu decyzji dla każdego procesu w UE, Kochler wyraża opinięże„szanse dla Turcji są niskie, zwłaszcza w połączeniu z gra jaką prowadzą kraje europejskie w związkuz ich wewnętrznymi obawami politycznymi." W takich okolicznościach Kochler zaleca aby Turcja nie dała się sprowokować, oraz aby systematycznie kontynuowała proces negocjacji. Dla niego „ polityczne wahania w krajach UE nie powinny mieć wpływu na zasadnicze obawy Turcji.” Jednak ostrzega on Rząd Turcji, aby unikał przekazywania jego publice informacji, że członkostwo jest gwarantowane, aby uniknąć rozczarowania. Pomimo ponurej perspektywy członkostwa, dla Kochlera Turcja ma wiele do zaoferowania Europie, nie tylko pod wzgledem ekonomicznym ale także w znaczeniu architektury bezpieczeństwa w Eurazji, jako że tak naprawdę mówimy o jednym obszarze geopolitycznym. Według niego lokalizacja Turcji ma do zaoferowania możliwość obcowania w bardziej zorganizowany sposób z dramatyczną transformacją jaka ma miejsce na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Twierdzi, że takie zaangażowanie nie musi przynieść braku stabilności dla Europy. „ Dla Europy problem w tym regionie istnieje i tak. Turcja będąc częścią EU, mogłaby bezpośrednio wpływać na rozwój tej sytuacji, ” mówi Kochler.
Reakcja na członkostwo Turcji, głównie ekonomiczna
Według Kochlera przyczyną niechęci do członkostwa Turcji są głównie względy ekonomiczne, a nie jak niektórzy twierdzą, jej tożsamość czy kultura Islamu. „Jednym z głównych zmartwień w Europie jest to że nastąpiłby wzrost konkurencji na rynku pracy, co nie byłoby przyjemne dla rozpieszczonych europejskich pracowników, ” mówi Kochler.Dodaje: „Taka jest sytuacja w Austrii. Przeciętny pracownik w Austrii nie ma łatwo. Ekonomiczny kryzys jest powodem, dla którego ludzie już obecnie odczuwają obawę o standard życia.”„Szczerze mówiąc, powód nie jest ekonomiczny, polityczny czy kulturowy.” mówi Kochler dzieląc się obserwacją, że chrześcijańskie dziedzictwo Europy jest „tylko fasadą.” Według niego, choć „Europa zostałaukształtowana przez kulturę chrześcijańską i dziedzictwo grecko-rzymskie, to w klasycznej edukacji Europy, kładzie się nacisk na łacińską, a nie chrześcijańską spuściznę.” Kochler argumentuje że „Islam jest tylko pretekstem dla Europy, ponieważ wiara (chrześcijańska ) zanika, a nie jest realna w życiu większości. Dalej mówi, że zdecydowanej większości chrześcijaństwo służy tylko podczas ceremonii chrztu, ślubu i pogrzebu. „Islam jest wznoszony do góry jako rodzaj ideologicznej karty” przez przywódców politycznych, z których większość nie praktykuje chrześcijaństwa, poza „kontaktami publicznymi”, uważa Kochler.
Islam kreowany na nowego wroga Zachodu Kochler nazywa dialog między między cywilizacjami „ jednym z najważniejszych problemów globalnych interesów.” Jako prezydent IPO, Kochler mówi, „ dla mnie sytuacja jest interesująca, ponieważ już w 1972 roku założyliśmy organizację pozarządową i napisałem dla UNESCO sugestię aby zbadać dialog między cywilizacjami.Podkreślając świeżość owej sugestii podczas ery zimnej wojny, czasu który oznaczał ideologiczną rywalizację.” Kochler mówi, że wraz z upadkiem bloku socjalistycznego„stereotyp wroga zniknął i nowy jego obraz został sukcesywnie zbudowany.” Według niego, w ramach „polityki siły”, Islam stał sie nowym wrogiem. Krytykując media za „przekaz, że islamska cywilizacja jest zbudowana na zupełnie innych wartościach, rozumieniu wolności oraz strukturze rodziny”, Kochler argumentuje, że Islam jest portretowany jako zagrożenie dla bezpieczeństwa i tożsamości Europejczyków. Z drugiej strony także podnosi temat rosnącej liczby muzułmanów w krajach takich jak Austria, Niemcy i Francja, ”co zmienia demograficzną kompozycję europejskich społeczeństw”. Według niego Europa obecnietraktuje to zagadnienie w „sposób populistyczny”. Krytykuje europejskich polityków za wykorzystywanie Islamu i emocji ludzi dla zwiększenia potencjału politycznego. Kochler nazywa takie zachowanie niebezpiecznym. „W demokracji żaden polityk nie powinien tworzyć stereotypów dla korzyści politycznych”, mówi nawiązując do wypowiedzi byłego Prezydenta Francji, Nicolasa Sarcozy'ego, Kanclerz Niemiec, Angeli Merkel oraz Premiera Wielkiej Brytanii Davida Cameron'a publicznie ogłaszających „porażkę wielokulturowości.”
Platforma Abant- Tureckie Davos W nawiazaniu do spotkań Abant mówi że „jest to wyjątkowa inicjatywa. Kiedy przyjechałem tutaj, pomyślałem że to tureckie Davos.” zgodnie z jego opinią, „intelektualiści, liderzy opinii, ludzie z różnych środowisk z różnych krajów spotykają się w atmosferze wolnej wymiany poglądów, gdzie nie ma manipulacji opiniami.Reprezentowana jest Turecka różnorodność.” Dla Kochlera, taka inicjatywa jest ważna dla dialogu międzynarodowego, ponieważ pochodzi z tego właśnie regionu. Uważa on, że spotkania Abant są „poważniejsze niż to, co widzimy w Davos, ponieważ tam ludzie przemawiają w charakterze urzędowym, a nie w otwartej debacie.”
Gulen przekonuje ludzi, że Islam jest integralną częścią globalnego porządku
Hans Kochler mówi, że jest obeznany z dziełami islamskiego uczonego Fethullah'a Gulen'a (Fethullaha Gülena), który zainspirował ruch Hizmet, znany przede wszystkim ze swoich globalnych inicjatyw edukacyjnych. „Brałem udział w sporej liczbie konferencji w różnych częściach świata sponsorowanych przez jego ruch”, mówi Kochler. Dodaje, że „w moich oczach oświetlił on -a nawet powiedziałbym jako profesor filozofii- filozoficzny pogląd Islamu, którego dotyczy przesłanie religii i absolutnej prawdy dla okoliczności naszych czasów.” Według Kochlera, Gulen jest w stanie przekonać ludzi, że Islam jest integralną częścią światowego porządku.
- Utworzono .