Fethullah Gülen zapewnia, że gdyby miał do tego środki uwolniłby wszystkich uwięzionych w związku z zamachem stanu
Turecki oraz muzułmański uczony Fethullah Gülen ogłosił, że gdyby miał taką możliwość, uwolniłby wszystkich osadzonych w związku z zamachem stanu.
W oświadczeniu opublikowanym na stronie herkul.org Fethullah Gülen oznajmił, iż jest głęboko zasmucony widokiem „tych starszych ludzi” biorących udział w procesach sądowych – dodając, że sprzyjałby ich uwolnieniu, gdyby tylko miał do tego środki. „Jeśli miałbym do swojej dyspozycji odpowiednie środki, powiedziałbym do nich: jesteście wszyscy wolni. Jak? Tak samo, jak zrobił to Prorok, kiedy mówił w dniu podboju Kaaby: Idźcie, dziś wszyscy jesteście wolni”.
Kampania przeciwko ruchowi Hizmet rozpoczęła się równocześnie w Turcji i na Zachodzie, a zwłaszcza w Zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych w momencie gdy rozpoczęły się procesy w sprawie zamachu stanu, oskarżając przy tym ruch Hizmet o to, że był on bezpośrednio zamieszany w te działania. Pojawiła się fala artykułów oraz wiadomości skierowanych przeciwko ruchowi Hizmet, opartych na mniej, niż wiarygodnych dowodach, a przy tym dążąca do wybielenia tych, którzy faktycznie mieli swój udział w planowaniu zamachu stanu.
Od 1960 roku Turcja doświadczyła aż czterech interwencji wojskowych. Premier Adnan Menderes, Minister Spraw Zagranicznych Fatin Rüştü Zorlu oraz Minister Finansów Hasan Polatkan zostali straceni przez władze wojskowe w 1961 roku. W 1980 roku w wyniku wojskowego zamachu stanu setki tysięcy osób zostało uwięzionych, a tysiące ludzi poddano torturom. Ostatnia próba wojskowej interwencji w sprawy polityczne miała miejsce w 2007 roku, kiedy to ówczesny Minister, a obecny Prezydent - Abdullah Gül wyraził swoją chęć kandydowania na prezydenta.
W milczącym odniesieniu do rządu Gülen zasugerował, że przedstawiciele obecnych władz bardzo chętnie uciszyliby generałów witających dziś władze cywilne swoim „wojskowym salutowaniem”, lecz równocześnie starają się wskazać ruch Hizmet, jako jedyną siłę odpowiedzialną w tych procesach.
„Niemniej jednak, niektórzy snują plany i realizują je (aby ukarać odpowiedzialnych za planowanie zamachu). Mówią: ‘ci ludzie (sprawcy zamachu) kiedyś stali za nami, a teraz my im to czynimy.’ Mówią to za zamkniętymi drzwiami ale z drugiej strony szepczą, że winny jest temu ruch Hizmet oraz jego członkowie. Biorą udział w planowaniu aktów niezgody, dzięki czemu będą mogli upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Tego rodzaju uwagi kłócą się z moim stylem wypowiedzi, jednak muszę to powiedzieć, jeśli nie będziecie mieli nic przeciwko” – dodał Gülen.
- Utworzono .