Główne idee
W swoich mowach i pismach Gülen snuje rozważania na temat nadchodzącego XXI stulecia, w którym mielibyśmy być świadkami pojawienia się takiej dynamiki duchowej, która przywróciłaby do życia długo uśpione wartości moralne. Miałaby to być epoka tolerancji, wzajemnego zrozumienia i międzynarodowej współpracy, która ostatecznie doprowadziłaby, dzięki dialogowi międzykulturowemu i wspólnym wartościom, do jednej, obejmującej wszystkich cywilizacji.
W dziedzinie edukacji Gülen zainspirował utworzenie wielu organizacji charytatywnych, pracujących dla dobra społeczeństwa, w Turcji i poza nią. Szczególnie zachęcał do wykorzystania mediów, w tym telewizji, w celu informowania społeczeństwa o sprawach dlań najistotniejszych, w wymiarze tak indywidualnym jak i zbiorowym.
Gülen sądzi, że droga do sprawiedliwości dla wszystkich zależy od zapewnienia odpowiedniej edukacji uniwersalnej. Tylko wtedy ludzie będą mieć wystarczające zrozumienie oraz tolerancję, umożliwiającą zapewnienie poszanowanie praw innych. W tym celu zachęcał przez lata elity społeczne i przywódców społeczności, potężnych przemysłowców i zwykłych biznesmenów, by wspierali edukację na wysokim poziomie. Przy pomocy donacji z tych źródeł instytucje edukacyjne zdołały stworzyć wiele szkół, zarówno w Turcji, jak i za granicą.
Gülen jest zdania, że w obecnym świecie jedynym sposobem pozyskania innych do własnych idei jest przekonywanie. Opisuje tych, którzy odwołują się do przemocy, jako intelektualnych bankrutów: ludzie zawsze będą żądać wolności wyboru własnej drogi życiowej, oraz swobodnego wyrażania swych wartości duchowych i religijnych. Demokracja, jak argumentuje Gülen, pomimo jej wielu wad, jest obecnie jedynym możliwym systemem politycznym, a ludzie powinni usiłować modernizować i konsolidować instytucje demokratyczne w celu budowy społeczeństwa, gdzie indywidualne prawa i wolności będą szanowane i chronione, gdzie jednakowe szanse dla wszystkich będą więcej, niż tylko marzeniem.
- Utworzono .