Literatura na temat ruchu Gülenowskiego
Ruch Gülenowski: analiza socjologiczna ruchu obywatelskiego zakorzenionego w umiarkowanym islamie, Helen Rose Ebaugh. Książka ta opiera się na wywiadach z Gülenem oraz wizytach w instytucjach inspirujących się jego ideami i opisuje cały ruch z perspektywy socjologicznej, a szczególnie z punktu widzenia teorii ruchów społecznych. To pierwsza książka, oparta na metodologii empirycznej, usiłująca opisać czytelnikom zachodnim ruch Gülenowski.
Dialog cywilizacji: Muzułmańskie ideały Gülena a dyskurs humanistyczny, Jill Carroll umieszcza idee Fethullaha Gülena w kontekście szerszej humanistyki i porównuje jego opinie z poglądami wielkich filozofów: Immanuela Kanta, Johna Stuarta Milla, Konfucjusza, Platona i Sartre’a.
Ruch Gülenowski: posługa obywatelska bez granic, Muhammed Çetin – w książce tej znajdują się rozważania nad ruchem Gülenowskim z perspektywy teorii ruchów społecznych. Autor definiuje inicjatywy Gülena jako posługę społeczną wspierającą dialog pomiędzy różnymi społecznościami świata. Dr Çetin bada wpierw ów ruch pod kątem jego działalności kulturalnej, po czym przechodzi do następnego jego aspektu: działalności jako ruchu społeczeństwa obywatelskiego.
Islam i budowanie pokoju: inicjatywy ruchu Gülenowskiego, John L. Esposito i Ihsan Yılmaz. W pracy tej badany jest wkład w budowanie pokoju, jaki wnosi globalny ruch związany z tureckim uczonym muzułmańskim Fethullahem Gülenem. Znaczenie i oryginalność nauczania Gülena oraz działalności jego ruchu polegają na zakorzenieniu w tureckim dziedzictwie muzułmańskim a jednocześnie pełnym zaangażowaniu w nowoczesność.
Spotkanie tradycji z nowoczesnością: analiza ruchu Gülenowskiego, Mehmet Enes Ergene. Autor rozważa różne aspekty ruchu Gülenowskiego, zwracając uwagę na jego zdolność do adaptacji do współczesnego świata oraz wpływ, jaki wywiera na „świecką Turcję”.
Nowa Republika Turecka: Turcja jako kluczowe państwo świata muzułmańskiego, Graham E. Fuller. Były wiceprzewodniczący Narodowej Rady Bezpieczeństwa przy CIA pisze o nowej roli Turcji na Bliskim i Środkowym Wschodzie, szczególnie z perspektywy politycznej i relacji z innymi krajami muzułmańskimi. Aby uchwycić lepszy tej problematyki Fuller poświęca rozdział „Ruchowi Fethullaha Gülena”.
Odpowiedź obywatelska na konflikt etniczno-religijny: ruch Gülenowski w południowo-wschodniej Turcji, Mehmet Kalyoncu. Autor bada pozytywny efekt działalności ruchu w południowo-wschodniej prowincji – Mardin, która zmaga się z konfliktem etniczno-religijnym.
Muzułmańscy obywatele globalnego świata: wkład ruchu Gülenowskiego, (red.) Robert A. Hunt i Yuksel A. Aslandogan. Książka zajmuje się wkładem muzułmanów w ogóle, a w szczególności muzułmanów tureckich w demokratyzację, rewolucję naukową, zmianę ról płci oraz religijną różnorodność w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.
- Utworzono .