Instytut Gülena
Instytut Gülena, ustanowiony w październiku 2007 r., jest organizacją niezależną, non-profit i stanowi wspólną inicjatywę Uniwersytetu Houston – Graduate College of Social Work i Instytutu Dialogu Międzywyznaniowego. Głównym celem Instytutu jest promowanie badań naukowych oraz praca organiczna dla doprowadzenia do pozytywnych zmian społecznych, a mianowicie ustanowienia stabilnego pokoju, sprawiedliwości społecznej i harmonii poprzez skupienie się na edukacji, wolontariacie i inicjatywach obywatelskich. Instytut organizuje wydarzenia akademickie i publiczne, jak np. konferencje i obiady tematyczne, publikuje dzieła naukowe i popularne, przyznaje stypendia naukowe i granty badawcze. Organizuje także wycieczki w ramach wymiany kulturalnej.
Wartości, które pielęgnujemy, to empatia, nadzieja, humanizm, współczucie, altruizm, uczciwość, godność, prawdomówność, uczciwość, pokojowe współistnienie, harmonia i sprawiedliwość społeczna, eliminacja konfliktów zbrojnych oraz ludzkiego cierpienia, zapobieganie uzależnieniom, ochrona młodzieży przed samozniszczeniem oraz ochrona zasobów ziemi i środowiska naturalnego. Instytut inspiruje się życiem i twórczością Fethullaha Gülena.
Kofi Annan, Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych (1997-2006), laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
„Sądzę, że jest niezwykle ważne, by istniały takie instytucje, jak Instytut Gülena, zbliżające do siebie ludzi, uczące ich zrozumienia, że wszyscy jesteśmy na tej samej łodzi, i że we współczesnym świecie nie wolno nam zapewniać sobie bezpieczeństwa i pomyślności kosztem innych ludzi” (Luncheon Forum w Instytucie Gülena, 12 kwietnia 2010).
„Problemy świata byłyby łatwiejsze do rozwiązania, gdybyśmy na poziomie globalnym stworzyli środki okazywania wzajemnego szacunku naszym poglądom religijnym. Pod tym względem Instytut Gülena i ci, którzy promują wizję dialogu międzywyznaniowego, są prawdziwie nieocenionymi liderami” (Luncheon Forum, 21 maja 2008)”.
Madeleine Albright, była Sekretarz Stanu USA.
„W świecie, w którym brak kierunku, nie ma wątpliwości, że potrzeba nam pioniera, wyszukującego drogi. Można go znaleźć w wartościach wyznawanych przez Instytut Gülena i w tej serii obiadów tematycznych. Wartości te to przekonanie do dialogu międzynarodowego i zrozumienie kulturalnej różnorodności, wspieranie sprawiedliwości i umiłowanie pokoju” (Luncheon Forum, 3 grudnia 2008)”.
Sheila J. Lee, członek Kongresu USA, XVIII okręg Teksasu.
„Inspiracja Instytutu - Gülen, człowiek, który potrafi głosić słowo Boże, żyć dla innych, rozumie ducha oddania, ofiary, wierności i lojalności, ukazuje w istocie szlak właściwy do podjęcia” (Coroczny Obiad Dialogu i Przyjaźni w Houston, listopad 2009).
- Utworzono .