Wezwanie do budowania wspólnego świata
Innym aspektem ustanawiania i podtrzymywania dialogu jest konieczność wzmocnienia dążeń, które dzielimy z innymi ludźmi. Nawet jeśli tymi, z którymi rozmawiamy, są Żydzi i chrześcijanie, nadal powinniśmy przyjmować tę właśnie postawę. Powinniśmy też pomijać kwestie, które nas różnią. Na przykład, gdy Koran odwołuje się do Ludów Księgi, używa słów: „O Ludy Księgi! Dochodźcie do słowa jednakowego dla was i dla nas”. Jak jednak brzmi to słowo? „Abyśmy nie czcili nikogo innego, jak tylko Boga”, ponieważ prawdziwą wolność otrzymuje się jedynie wówczas, kiedy unika się bycia czyimś niewolnikiem. Gdy ktoś staje się sługą Boga, zostaje zachowany od bycia sługą kogoś innego. Przyjdźcie więc i zjednoczmy się w tej kwestii! Koran mówi dalej: „Aby nikt spośród nas nie brał sobie panów innych poza Bogiem” (sura 3,64). Chodzi w tym miejscu o to, że podstawowa kwestia, która jest nam wspólna, to wiara w Boga. Posłannictwo Mahometa nie zostało tu jeszcze wspomniane. Inny werets brzmi: „Powiedz wiernym, aby wybaczyli tym, którzy nie żywią nadziei na nadejście Dni Boga”. Jest tu mowa o tym, aby przebaczyć niewierzącym w życie po śmierci, ponieważ: „On wynagrodzi ludzi za to, czego dokonali” (sura 45,14). Jeśli zatem ktoś ma zostać poddany karze, jest to sprawą Boga i nikt inny nie powinien się w to mieszać.
Dalszy klarowny przykład w tym zakresie odnosi się do Proroka, który otrzymał delikatne ostrzeżenie od Boga w sprawie jego modlitw przeciw pewnym poganom. Wedle podań arabscy Beduini poprosili, aby Posłaniec przysłał im nauczycieli Koranu. Ten wysłał im kilku, lecz stali się oni ofiarami zasadzki przy Bi’r Al-Maunah (studni Al-Mauna). Po tym incydencie Boży Posłaniec modlił się do Boga o karę dla nich. Bóg jednak objawił mu następujący werset: „Ty nie masz nic do czynienia w tej sprawie, czy On się zwróci ku nim, czy On ich ukarze. Oni przecież są niesprawiedliwi!” (sura 3,128).
Dziś na całym świecie dostrzega się znaczące zainteresowanie religią. Moim zdaniem przedstawianie wiary wraz z jej prawdziwymi wartościami zyskało obecnie o wiele więcej na znaczeniu niż niegdyś. Aktualnie potrzeba ludzi szlachetnych, opanowanych, przezornych, szczerych, o czystych sercach, ludzi, którzy nie kradną i nie mają o sobie zbyt dużego mniemania, ludzi, którzy przedkładają cudze dobro nad własne, jak również takich, którzy nie mają wyłącznie ziemskich oczekiwań. Jeśli tylko społeczeństwo będzie w stanie wychować osoby z takimi cechami, będzie to oznaczało, że lepsza przyszłość jest blisko.
- Utworzono .