Wolność
Wolność oznacza, że duch w sposób wolny nie ogranicza się do niczego innego, jak tylko do wzniosłych uczuć i myśli, nie służy też żadnym innym zasadom, jak tylko dobroci i cnocie.
Wielu spośród ludzi, którzy pozostają w okowach łańcuchów, jest wolnymi w swych sumieniach, a zatem nie odczuwają więzienia. Wielu innych nie zasmakuje prawdziwej wolności pomimo tego, iż zamieszkują ogromne przestrzenie pałaców i ogrodów.
Prawdziwą wolnością jest wolność ucywilizowana. Nosi ona diamentowy łańcuch religii i moralności, a także złotą kolię dobrych myśli.
Tak długo jak nie popadamy w obojętność i nieuwagę, prawdziwa wolność jest wolnością ludzkiego umysłu od wszelkich więzów, które utrudniają mu postęp zarówno treściowy, jak i duchowy.
Wolność pozwala ludziom robić to, co chcą pod warunkiem, że nie krzywdzą innych i w całości poświęcają się prawdzie.
Wolność, która nie akceptuje religijnych idei i uczuć, nie służy wartościom i moralności, przypomina jedynie chęć podrapania się. Społeczności dotknięte tym pragnieniem stają się niespokojne i odsuwają na dalszy plan wspólną drogę ludzkości.
Ci, którzy uważają wolność za absolutną, mylą ludzką wolność z wolnością zwierząt. Zwierzęta nie są obarczone żadnymi obowiązkami moralnymi, dlatego wolne są od moralnej powinności. Niektórzy ludzie pragną tego typu wolności, której da się używać do pobłażania najciemniejszym z cielesnych pragnień. Owa wolność gorsza jest od bestialstwa. Prawdziwa wolność jest wolnością moralnej odpowiedzialności; ukazuje ona, czy ktoś jest człowiekiem, ponieważ motywuje oraz ożywia ludzkie sumienie, a także usuwa przeszkody z drogi ducha.
- Utworzono .