Бен-Ладен зганьбив іслам
Бен-Ладен зганьбив іслам
Мої враження
Ми поїхали разом з Фетхуллахом Ґюленом до зубного лікаря. Коли сідали в машину, у нього знов через діабет розболілись коліна. Було видно, що йому важко йти. Їхати до зубного лікаря треба було 15 хвилин. Ґюлен вже був там один-два рази до цього. Лікар і сестри знали його і зустріли досить тепло. У стоматологічному кріслі він пробув приблизно годину. Тут Ґюлена трохи підвело серце... Наскільки я зрозумів, мали поставити міст. Ґюлен приніс подарунки лікарю і сестрам, як скрізь, де б він не був. Серед сьогодняшніх подарунків був і турецький рахат-лукум.
Як може іслам породити два протилежні підходи – тероризм бен-Ладена і любов, терпимість і заклик до діалогу Ґюлена. І обидва джерелом своїх ідей називають віру…
Наскільки мені відомо, сім’я бен-Ладена досить велика – приблизно 30 дітей, і одночасно з цим має таку фінансову силу, що може позичити державі. Я познайомився з одним з її членів, коли здійснював хадж. Це був віруючий человік, із слів якого сім’я відмовилась від нього (бен-Ладен). В той період казали, що його використовували США в Афганістані проти росіян, і що йому був заборонений в’їзд в Саудівську Аравію.
Коли це було?
Я думаю, у 1974 році. Можливо, люди тоді цікавилися ним, тому що його використовували проти росіян, але я не відчував зацікавленя. Що сталося пізніше, ви знаєте. При згадці імені бен-Ладена, в голові виникає образ «батька» терору. Вигляд, в якому його демонструють на відеокасетах – з бородою, в чалмі, із зброєю в руках – ніби спеціально продуманий для того, щоб викликати ненависть до мусульман.
Необхідно додати, що бен-Ладен, можливо, не одинокий в своїх ідеях, що можуть з’явитися й інші, хто думає так само, як він. Якщо подивитися з одного боку, то, можливо, у всьому півторамільярдному мусульманському світі знайдеться троє-п’ятеро таких нікчемних осіб. Їх можна назвати й покидьками ісламського світу. Своїми безчинствами вони забруднюють світлий образ ісламу, звужують поле діяльності і перешкоджають тим, хто намагається розповісти людям світу про іслам. Ця проблема терору була для всіх ударом в спину і стала такою важкою ношею. Натомість тієї праці, яка витрачається на те, аби позбутися цієї напасті, можна завоювати серця багатьох людей, розповідаючи їм про переваги ісламу. А зараз мусульмани, намагаючись розповісти про себе, вимушені спочатку переконати співбесідника, що вони не є терористами, не застосовують радикальних методів, що вони – не терористи, примушені докладати багатьох зусиль, аби налаштувати на довіру.
Як з одного джерела народжується дві пролежні точки зору?
Бен-Ладен може стверджувати, що спирається на Коран і сунни. Якщо Аллах дозволить визнати мене одним з мізерніших членів мусульманського сотовариства, то я можу сказать, що ми спираємося на ідеї ісламських мислителів, і що ці ідеї поділяє з нами значна більшість мусульманських філософів, соціологів і знавців ісламу.
Якщо брати за основу діяння нашого Пророка (хай поблагословить його Аллах і привітає) і його халіфів (хай буде задоволений ними Аллах), то неможливо говорити про бен-Ладена, неможливо розглядати в одному ряду його дії – й діяння нашого Пророка. Якщо аналізувати місцеві за своїми масштабами священні війни, які вів наш Пророк – Мухаммад (мир йому), виходячи з історичної логіки ісламу, то видно, що він ніби сам захищає своїх союзників, використовуючи своє законне право на захист від тих, хто провокує його.
Або ж він діяв з метою поставити на місце тих, хто зрадив власній системі чи пакту і порушив власні зобов’язання. І це абсолютно нормально. Захоплення Мекки також почалося з такої ж зради. І сьогодні такі приклади існують в сучасних демократичних країнах, і ООН не виступає проти. Наприклад, якщо існують такі, які говорять, що вторгнення в Ірак здійснювалось заради встановлення демократії, то вони не можуть нічого говорити остосовно діянь нашого Пророка.
Якими є погляди бен-Ладена?
Якщо взяти за основу діяння нашого Пророка, то виявиться, що бен-Ладен не бачить питання у всій його цілісності, не зважає на Книгу, сунни і погляди благочестивих предків у всій їхній сукупності, а бере з них окремі положення. Існує один широко використовуваний приклад: армія стала під стіни Візантії, на воїнів згори скидають каміння, стріляють з луків, ллють їм на голови кипляче масло, дзвенять мечі (мається на увазі те, як через 42 роки після кончини Пророка Мухаммада в період правління Емевітів Константинопіль був оточений ісламським війском, але місто вистояло). В цей час хтось починає вигукувати аят: «…не вводьте себе власними руками в погибель…» (Св. Коран, 2:195).
Втручається Aба Айюб аль-Ансарі (Халід бін Зайд – хай буде задоволений ним Аллах – один з однодумців Пророка Мухаммада, на той час мав дуже похилий вік, але, попри те, брав участь у військових діях) і виправляє неправильне тлумачення: «Ви неправильно розумієте, цей аят не просто попереджає, а вказує, що вам слід використовувати те, що вам даровано, ваше майно і ваші душі, на шляху Аллаха. Якщо ви не зробите цього, не використаєте ваше майно і ваші душі там, де слід, то власними руками створите для себе небезпеку».
Тобто, якщо в битві у Чанаккале, у Визвольній війні ви не будете готові віддати свої душі, то створите небезпеку для нації. Весь зміст у цьому.
Так само, не беручи до уваги конкретні події, неправильно наводиться також вислів «вбивайте багатобожників скрізь, де побачите їх» (див. Св. Коран, 2:190 – 193), що призводить до неправильних висновків. Буквально сказано наступне: тих, хто приставши до вашої віри, змінився й зайняв ворожу позицію, зрадив націю. Кожна держава оберігає себе від таких заколотів, карає заколотників. Далі говориться: Якщо потім вони повернуться, здійснять намаз, будуть додержуватися посту, і повернуться до своїх переконань, то не зачіпайте їх (див. Св. Коран, 2:190 – 193). Якщо розглядати питання у відриві від контексту, виходячи з одного лише слова, тоді й з’являються такі ідеї, як у бен-Ладена та подібних йому.
Ви вважаєте, що проблема в методології?
Так. До питання підходять однобічно. Якщо, говорячи про мусульман, не мають на увазі Вінець роду людського (Пророк Мухаммад), Коран і сунни, якщо їх заступають і їхній світлий образ забруднюють наші грубі й різкі дії, то це означає, що ми творимо не добро, а зло. Сьогодні невідомо, чи живий бен-Ладен, чи ні. Моє бажання, щоб він був мертвий, і мусульмани позбулись такого перекрученого підходу.
Що Ви думаєте про тих, кого викрадають і кому відрізають голови в Іраку? Як розцінює релігія ці дії, які творяться від імені ісламу?
Перш за все, з позицій права, вони беруть і вбивають заручників. Якщо це роблять місцеві мусульмани, це означає, що від імені віри вони здійснюють досить великий злочин.
Тому що правило, яке проголошує, що «жодна людина не может бути покарана за проступок іншої», є важливим положенням Корану. Якщо їхня позиція стосується країни, яка захопила їхню батьківщину, то в цьому випадку вони повинні мужньо почати визвільну боротьбу.
Коли Америка увійшла туди, їм потрібно було привести в дію всі дивізії, корпуси й армії, про які вони багато кричали. Треба було сказати: «Перемога або смерть!», як це зробив свого часу турецький народ в Чанаккале й на Балканах. Якби загинула половина воїнів, як це сталося в Чанаккале з турецькими солдатами, то ті, які залишились, у крайньому разі, стали б представниками вільної країни. Це не діло, якщо ви не будете боротися тоді, коли потрібно це робити, а потім почнете захоплювати і вбивати непричетних людей, вимагаючи позбавлення від американців.
Неможливо досягти якогось результату, рухаючись по цьому шляху. У цього питання існує й інший бік. Якщо ці убивства здійснюються там певними службами, це означає, що намагаються підігріти конфлікт. Наприклад, хочуть, щоб звідти пішли турецькі підприємці.
Наприклад, неможливо пробачити звірячого нападу на співробітників охорони, направлених для захисту посольства. Можливо, хтось хоче спровокувати там інцидент. Я не допускаю, що так може поступити мусульманин, який вірує в Аллаха. Для того, щоб зробити це, щось має замутити голову.
- Створено .