Фетхуллах Ґюлен: «Я не зустрічав жодної людини, яка б сказала, що ці школи шкодять комусь»
Фетхуллах Ґюлен каже, що його ранять обмовляння владою з приводу шкіл, що він просто просить справедливості у Всевишнього.
Фетхуллах Ґюлен зазначив, що жага розладу переходить усі межі й додав: «Це дуже велика невдячність – ігнорувати людей, які поширюють нашу культуру і мову по всіх, навіть найбільш віддалених куточках світу. Але сонце не закриєш. Що б вони не коїли, наш проникливий народ усе бачить і розуміє. Фетхуллах Ґюлен закликає всіх, хто з власної волі працює на благо своєї країни і всього світу не впадати у відчай і додав, що ця праця на благо людства триватиме, що ніхто не зупинить цей караван добра. З приводу протестів в парку «Гези» (Gezi) він сказав таке: «Усе це почалось з невинних мітингів за демократію і екологію. Можна було б легко і без ускладнень знайти компроміс. Можна було б підійти до цього питання з погляду толерантності. Можна було б прийти і вислухати цих людей. Але влада намірилась придушити це засобами насильства. Цей торговий центр не вартий жодної краплі людської крові».
На Конференції Послів в Анкарі Прем’єр міністр сказав: «Розкажіть гарненько в тих країнах, в які ви поїдете, про цю банду». Тобто, він чи не прямим текстом дав вказівку щодо шпигунства за рухом і притиснення його. Що ви скажете з цього приводу?
Так, мене дуже глибоко засмучують ці обмовляння, які намагаються розповсюджувати по всіх світах, і я молю Всевишнього, щоб Він захистив людей, які ні в чому не завинили, від несправедливих звинувачень. На жаль, їхня руйнівна політика переходить всі межі. Ці освітні заклади були побудовані завдяки зусиллям анатолійського народу. Мабуть, немає такої людини, яка б не бачила цих шкіл і їхніх успіхів. Незалежно від того, соціалісти чи демократи вони, націоналісти, релігійні, атеїсти, AK партія, партія CHP, MHP, BBP, Партія Saadet, BDP… Усі соціальні шари суспільства. І я не чув від жодної людини, яка б сказала, що школи чимось шкодять. Ніяким політичним і логічним аргументом неможливо виправдати ворожість до цих шкіл.
Люди, які засновували ці школи, покинули свою батьківщину, не очікуючи нічого натомість. Вони привезли усю гостинність анатолійського народу, міжнаціональні цінності. І це дуже велика невдячність – робити вигляд, ніби вони нічого корисного не роблять, більше того – шкодять своїй власній країні. Та люди бачать правду. І можливо те, що їм несила загасити це світло і зганьбити цих людей, штовхає їх на таке безчестя. Вони безпорадно кидаються в різні боки. Але безрезультатно.
З божою допомогою цей караван не зупиниться
Туреччина не може існувати ізольовано від усього світу. Жодна країна не може нормально існувати й розвиватися в ізоляції. Нації, народи, суспільства мають ближче познайомитися, тому турецькі волонтери й їдуть до інших країн, відкривають там школи, будують мости діалогу й дружби між Туреччиною й іншими країнами. Це запорука миру на землі.
Ми, незважаючи ні на що, продовжуємо нашу діяльність, ми не збираємося чорнити наші життя заради плинного світу, ми продовжуємо бути толерантними, з повагою ставитися до всіх, хто нас оточує, і тих, хто проти нас.
Нехай наші друзі у чотирьох куточках світу не засмучуються, не впадають у відчай, хай сміливо продовжують свою діяльність. Адже, незважаючи на всі перешкоди, які створюються, аби шлях наш був припинений, цей караван рухатиметься вперед. Завжди лишатимуться люди, які готові до діалогу, які зустрічатимуть вас із усмішкою й радощами в очах. Продовжуємо свою справу.
Ми всі у нашій країні – велика сім’я. І не можна зіштовхувати нас лобами. Кожен має з повагою ставитися до інтересів і переконань іншого. Не можна притискати право на свободу мислення. Але, на превеликий жаль, цього не врахували під час подій у парку «Гезі» (Gezi). Люди вийшли з протестом, мирно висловлюючи свою точку зору стосовно охорони навколишнього середовища. Можна було б поставитися до такого волевиявлення з повагою й розумінням, можна було б вийти до людей, поговорити, проаналізувати їхні зауваження і зробити висновки. Невже ті заплановані забудівлі варті хоч краплі людської крові, а тим паче людського життя? Звичайно ж, така поведінка з боку держави викликала масові протести. Ми дуже переживали, що це може обернутися на хаос. Всі наші друзі молилися вдень і вночі за стабілізацію ситуації. А їм закидають, що саме вони й були провокаторами ситуації. Хай Аллах освітить розум тих, хто обмовляє.
Як ви гадаєте, яким буде вирішення цих проблем і до чого ми прийдемо?
Як я вже казав раніше, віруюча людина має дотримуватися миру, мирних шляхів вирішення питань. Не можна порушувати мирну атмосферу. Треба бути справедливими до громадян нашої країни. Не можна використовувати основні права та цінності, свободи як розмінну монету. Ще до всіх цих подій я висловлював свою думку щодо необхідності здійснювати загальну середню освіту рідною мовою. Але жодного кроку у цьому напрямку не було зроблено. Необхідно негайно розпочати підготовку кадрів, які б могли викладати в школах курдською мовою. Цього не можна досягти просто бажанням народу. Держава має зробити крок назустріч. І не дай боже робити це як милість стосовно курдського народу. Райони, де проживають курди, мають багатющу історію, сам народ володіє великим потенціалом. Тому Туреччина має з повагою ставитися до прав і свобод цього народу, а також не баритися із допомогою іншим місцевостям, районам, країнам, де проживають курди. Туреччина має налагодити з ними міцні культурні й історичні зв’язки, які мали місце свого часу, але зазнали послаблення.
На сьогодні у нашій країні наявні три основні проблеми: неосвіченість, бідність і розбіжності. Ми маємо розглядати всі ці проблеми вкупі, в основі, ні в якому разі не поверхово. Якщо проводити перемовини, то необхідно взяти до уваги всіх, не можна нікого усувати. Також необхідно створити сприятливі умови для того, щоб той народ сам зміг почати вирішувати свої проблеми. З цим не можна зволікати. Не можна допускати, щоб лилася кров. Необхідно створити таку атмосферу, у якій могли б по-братньому жити турки з курдами, суніти з шиїтами, араби з сирійцями тощо.
За ці місяці ми почули стільки фальші, брехні принизливих слів. Коран вчить нас бути м’якосердними. Людина з черствим серцем стає егоїстичною, вона говорить все, що раптом залетіло їй до рота. Так не можна. Спочатку перевірте всі факти, а потім видавайте їх громаді. Великий гріх насаджувати людям те, чого насправді немає. Маємо надію, що і в тих, що помиляються, колись настане час каяття.
- Створено .