Dlaczego Hizmet wpisuje się bardziej w kategorię podmiotów społecznych bądź kulturowych niż politycznych?
Podmioty polityczne klasyfikowane są jako grupy interesu, definiowane przez pryzmat ich relacji z władzami lub też innymi stowarzyszeniami o charakterze politycznym. Angażują się one w aktywność na rzecz reform, łączenia i redefiniowania zasad politycznych, tworzenia prawa i wyznaczania granic systemów politycznych. W ten sposób podmioty te wchodzą w relacje z władzami politycznymi i dążą do przyłączenia się do nich lub do ich wymiany. Próbują wpływać na podejmowanie decyzji politycznych, wykorzystując w tym celu środki instytucjonalne.
Natomiast podmioty apolityczne kierują swoje działania w stronę terminów i form kulturowych, w ten sposób starając się je zbliżyć do sfery publicznej. Obierają wspólną płaszczyznę, w obrębie której wielu ludzi może połączyć swoje działania. Podmioty apolityczne wskazują oraz tłumaczą problemy w sposób umożliwiający zrozumienie ich przez zwykłych ludzi, a następnie starają się przetworzyć je za pomocą środków politycznych.
Zgodnie z powyższymi określeniami, Hizmet definiowany jest w kategoriach podmiotów społecznych bądź kulturowych, a nie politycznych. Choć działalność polityczna jest legalna, jak również niezbędna dla funkcjonowania demokracji, to Hizmet stara się jej jednak unikać, działając przy tym z wykorzystaniem własnych środków, pozostających w zgodzie przepisami prawa, i ukierunkowanych wobec konkretnych, ujednoliconych celów oraz usług.
- Utworzono .