Czy Ruch jest konfliktowy? Narusza on jakiekolwiek prawa lub ograniczenia?
Członkowie konfliktu posiadają wspólne pole działania, wspólny system zależności oraz coś, co jest między nimi zagrożone – obie strony odnoszą się do tego bezpośrednio lub skrycie. Przeciwnicy doprowadzają do konfliktu z powodu wykluczających się definicji przedmiotów, relacji i społecznych czynników produkcji w kwestii, której dotyczy spór. Konflikt przejawia się jako pojedynek o kontrolę i zdobycie zasobów, które obydwie strony uznają za kluczowe.
Jednakże działalność Hizmet nie jest w żadnym wypadku przejawem konfliktu. Uczestnicy nie naruszają ograniczeń systemu społecznych relacji, do którego ich projekt usługowy przynależy. Nie łamią oni reguł gry i zawsze wyrażają wolę negocjacji w kwestii instytucji i projektów usług, które sami stworzyli lub które prowadzą. Ruch nie kwestionuje legalności siły ani systemu, w których się objawia. Jego zbiorowe działanie nie jest oparte na klasowości, zorientowane politycznie, sporne czy antagonistyczne. Nie posiada żadnych celów materialnych.
Usługi Ruchu nigdy nie były tworzone lub przenikane przez skrajne i patologiczne grupy obecne w społeczeństwach, w których funkcjonują instytucje ustanowione przez członków. Usługi edukacyjne nigdy nie uwidoczniły się w formie wyłącznie roszczeniowego zachowania lub gwałtownego rozłamu ani nie straciły zdolności do zmierzenia się dla wspólnego dobra z problemami wychowawczymi.
Hizmet zabiega o zlikwidowanie ignorancji, zacofania, podziałów, braku wiary, niesprawiedliwości i dewiacji. Nie zamierza zatem podejmować żadnych zabiegów politycznych związanych z podważeniem legalności władzy lub obecnego rozwoju społecznego. Ruch nie może w takim razie być określany jako konfliktowy lub konfrontacyjny.
Niemniej, Gülen i Ruch w istocie adresują swoje działania do osób mających problemy i starają się sprostać sytuacjom kryzysowym – problemy, takie jak próba upolitycznienia kwestii religijnych, sekciarskie i społeczne napięcia oraz próby zachwiania stabilnością Turcji. Ponadto Hizmet przeciwstawia się niepożądanym działaniom, w tym fundamentalizmowi, dogmatyzmowi czy stosowaniu przymusu, choć jednocześnie członkowie Ruchu nie próbują w jakikolwiek sposób kontrolować jednostek, grup, partii politycznych czy państwa.
- Utworzono .