Czy Hizmet ma charakter rewolucyjny?
Nie. Co jest wspólne dla wszystkich projektów, usług i instytucji Ruchu, to fakt, że w całości znajdują się one wewnątrz granic kompatybilności systemu. Nie są nastawione na konflikty czy na przekroczenie tych granic. Instytucje inspirowane myślą Gülena nigdy nie wdają się w konflikt z państwem. Żaden z projektów, w który członkowie Hizmet są zaangażowani, nie złamał nigdy podstawowych zasad społecznych ani nie próbował zmienić reguł gry, niezależnie od obszaru, na którym były skoncentrowane.
Hizmet nie robi niczego, co powstrzymywałoby system przed utrzymaniem swojego zestawu elementów i relacji, które go charakteryzują. System może uznawać czy też tolerować działania Ruchu bez ingerowania w jego strukturę, bowiem jego członkowie i ich projekty nie naruszają granic społecznych. W tym sensie Hizmet posiada orientację zachowującą porządek. Jednakże nie stara się porzucić dążenia do konsensusu w kwestii zasad sprawujących kontrolę nad wartościowymi zasobami. Intencją Ruchu nie jest zachowanie statusu quo w kontrolowaniu tych zasobów, ani z drugiej strony zakwestionowanie zasad i procedur, które ów stan zapewniają.
Hizmet nie jest czymś marginalnym, tak jak i nie próbuje burzyć kontroli i legitymacji władzy czy ustanowionych przez nią norm; nie jest to konsekwencją nieadekwatnej asymilacji tych ustanowionych norm przez niektóre jednostki. Co więcej Hizmet nie uznaje nikogo za społecznego przeciwnika ani nie dopuszcza żadnego zestawu rywalizujących ze sobą zasobów czy wartości. Ludzie wewnątrz Ruchu nie wyrażają aprobaty dla działań czy cech, takich jak niemoralność, niedowiarstwo, niesprawiedliwość, prowokowanie wrogości i przemocy, dewiacje i nienawiść – zaangażowani w Ruch nie prezentują takich postaw.
- Utworzono .