В холандската столица Амстердам, се проведе конференция на тема „Инициативите за диалог на Мевляна и Гюлен”
Университетът „Вриж” в холандската столица Амстердам бе домакин на конференция на тема „Инициативите за диалог на Мевляна и Гюлен”.
Холандският писател теолог Абдулвахид ван Бомел, който разказа за въздействието на Джеляледдин Руми Мевляна и творбата му „Месневи” върху човека, заяви: „Произведението „Месневи”, което счупи рекорд в САЩ, вече е търсена книга и в Европа.” Ван Бомел продължи с думите: „Мевляна въплъщаваше в себе си диалога. Той влизаше в диалог с Аллах чрез вътрешния си свят и с „Месневи”. Мевляна осъществяваше диалог с всички хора в качеството му на мюсюлмански учен и суфист.”
Ван Бомел подчерта, че с посланията за любов и мир в произведенията си Мевляна е отправил призив за диалог между културите и религиите. По думите му диалогът е вложен в същността на ислямската вяра и Гюлен отдава голямо значение на този факт. „Гюлен наистина реализира важни дела в името на диалога. Особено за Западния свят това е много важно. Това е значим успех, защото мюсюлманите доста са подложени на натиск. Мюсюлманската общност се нуждае много от личности като Фетхуллах Гюлен.”, изтъкна той.
Проф. Каръл Стийнбринк от Платформата за междукултурен диалог към Университета „Утрехт” изтъкна, че Мевляна и Гюлен изпъкват на преден план с разбирането им за добри взаимоотношения между хората, както и за диалог. По думите на Стийнбринк: „И двамата мислители следват пътя на пророците, които са ни донесли послания. „Движение Гюлен” не е „религиозно и ислямистко”, както не е секта или орден. Движението има плуралистична структура, то утвърждава мира, отворено е към всички хора. Това е движение на самоотвержеността със сърце, което прегръща.”
Проф. Каръл Стийнбринк изтъкна, че движението окачествява служенето на народа като „служене на Всевишния” и добави: „Движението е убедено, че за решаването на социалните, политическите и икономическите проблеми, срещу които е изправено човечеството, трябва да се търси подкрепа в силата на вярата. Въпреки че има нужда от дългосрочни проекти, то приема различните варианти на образованието и възпитанието като основен метод за решаването на цитираните проблеми. От една страна, движението усвоява глобалните ценности, а от друга, отстоява идеята за съхраняване на локалните, социалните, политическите, културните, икономическите и религиозните ценности. С всички споменати характерни особености движението е ново и своеобразно явление и не е продължение на никое движение преди него.”
Председателят на Академия „Диалог” Гюркан Челик акцентира върху факта, че „Движение Гюлен” предлага важна рецепта за предотвратяването на социалните конфликти. Той подчерта, че в основата на философията на Фетхуллах Гюлен стои „човекът”. „Гюлен казва: „Преди всичко аз съм човек. После съм мюсюлманин. На Запад забелязваме, че този израз до известна степен се перифразира с обратно значение. Посланието: „Обичаме сътвореното, заради Твореца” е много важно.”, заяви Челик.
- Създадено на .