Фетхуллах Гюлен пред в. „Зюддойче цайтунг“: Турция върви към еднолична власт
Турският мислител Фетхуллах Гюлен, който понастоящем живее в САЩ, даде интервю за втория по-големина немски вестник – „Зюддойче цайтунг“. Пред Кристиане Шльоцер турският интелектуалец, който през 2008-ма беше избран за мислител номер едно в света, заявява, че управляващата в момента в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) е дошла на власт с обещанието да утвърди демокрацията и правовата държава, но след парламентарните избори през 2011 г. се е отдалечила от същността си, опитвайки се да наложи едноличен режим в страната. Гюлен подчертава, че в началото вдъхновеното от него Движение „Хизмет“ (служене) е дало подкрепата си на управляващата партия, но след видимата трансформация в нея са застанали на по-критична позиция.
Вие подкрепяхте партията на Ердоган. Какво се промени?
Когато бе създадена, ПСР обеща, че ще работи за утвърждаването на демокрацията и човешките права, за членство в Евросъюза, за справяне със злоупотребите, за икономическото развитие, както и да сложи край на отчуждаването на различно мислещите хора в обществото. В първите години от управлението си партията наистина спазваше обещанията си и получи подкрепата на привържениците на Движението. Но след като бяха преизбрани за трети път през 2011 г., те започнаха да действат в пълен противовес на изградените дотогава демократични ценности. Например упражняването на натиск върху медиите, възлагането на свръх правомощия на МИТ (Турска разузнавателна служба), прилагането на методите на бившата немска държавна сигурност ЩАЗИ за политически репресии, незачитането на решенията на съда, отношението спрямо демонстрантите, изразяващи своето несъгласие в демократична форма, и още редица подобни случаи – като си представим всичко това, ще видим колко назад сме дръпнали по отношение на демокрацията. В крайна сметка правителството ме нарочва за враг, за да се прикрият злоупотребите и да се утвърди авторитарна власт.
Заедно с Ердоган отслабихте политическото влияние на армията в Турция. Това остана ли в миналото?
В републиканска Турция военните хунти четири пъти се намесиха в политическия живот, в резултат на което бяха свалени правителства, дошли на власт чрез избори. Десетки хиляди души бяха задържани и разпитвани, затваряни, мнозина от тях бяха подложени на мъчения. Когато обявихме кандидатурата си за членство в Евросъюза, се случиха невъобразими неща. Идеята военните, участвали в превратите, да бъдат съдени в граждански съдилища бе поставена на референдум през 2010 г. и 58% от хората гласуваха положително за тази реформа. Но непосредствено след обезсилването на влиянието на военните ПСР концентрира цялата власт в ръцете на изпълнителната, контролиращите институции станаха неефективни, независимостта на правосъдната система също не беше съхранена, след което се затвърди еднопартийната власт. Както едно време се противопоставихме срещу опекунството на военните, сега по същия начин се обявяваме против еднопартийния режим. Ето заради това бяхме дамгосани като предатели.
Накъде върви Турция?
Напоследък републиканска Турция вече е много под равнището на една демократична, светска и държава с утвърдено гражданско право, тя вече е държава само на една партия, дори се създава впечатлението, че в страната вече е утвърден едноличен режим. С изключение на някои висши магистрати, които все още се съпротивляват, вече не съществува разделение на властите. Към момента в Турция тече процес на поляризация, а във външнополитически аспект страната все повече губи авторитет и се изолира. Разтревожен съм за състоянието на родината си.
Ердоган заявява, че иска да създаде едно религиозно поколение. Вие не желаете ли същото?
Държавата не може да си поставя за цел обучаването на религиозни поколения. Защото тук става въпрос за налагане на определена идея на хора, мислещи различно от вас. Религиозната свобода е част от основните човешки права. Независимо каква е религиозната им принадлежност, държавата е длъжна да осигури на гражданите си условия за изпълняване и изучаване на тяхната религия. От Ердоган се очакваше през дванайсетте години, в които бе начело на изпълнителната власт, да съхрани тези права на религиозните общности, като ги регламентира законово. Но е спорно доколко това е факт. Религиозният човек не трябва да отстъпва от истината и справедливостта. В този смисъл и аз желая да има набожно поколение. Но ако се има предвид поколение, което не познава собствената си религия, което разделя обществото, разпространява омраза, моят отговор е много ясен: не.
Какво ще кажете за новия дворец на Ердоган?
Всяка държава има нужда от представителни сгради. Но вместо да се строят дворци с по хиляда стаи, е по-уместно да се разширят наличните сгради. Ако премиерът не беше попречил, съдът щеше да спре строежа на въпросния дворец. Подобно поведение намалява уважението на гражданите към закона и правосъдието. Най-пищните дворци в Османската държава са построени в периода на нейния упадък. В съвремието ни мнозина държавници работят в много скромни сгради. Впрочем проблемът, породен около този дворец, навреди на имиджа на Турция. 60% от турците смятат, че този дворец е разхищение на средства. А според религията това е сред непозволените дела.
Ердоган твърди, че сте проникнали в държавата…
Гражданите не проникват в институциите на собствената си държава, те постъпват на служба в тях и й служат. Всеки човек, притежаващ необходимите качества, може да стане държавен служител. Нима това ги притеснява, защото такива хора не се подчиняват на личните им амбиции? Настоящата политическа система е сложила в графа „вредни за държавата елементи“ не само хората, които са се посветили на Движение „Хизмет“, но и онези, които стоят далече от управляващата партия или не искат да имат нищо общо с тях. Това се нарича лов на вещици.
Колко от служителите, които бяха преместени на други длъжности, са от Движението?
Не познавам дори 10% от членовете на Движението. С времето ще стане ясно, че въпросните служители нямат връзка с нас. Най-вероятно те правят това по две причини. Първо, като дамгосват толкова много хора с етикета „Хизмет“, те се опитват да покажат Движението като голяма заплаха. Второ, искат да се освободят от онези, които не са от тях. Неотдавна един от висшите функционери на ПСР призна това лично.
Какво ще кажете за операцията срещу злоупотребите с власт?
Понеже нямаше развитие по това дело, никой не успя да узнае истината. Ако това се беше случило на Запад, правителствата щяха да паднат. Анкара определи разследванията за злоупотреби като международен заговор. Точно както е в авторитарните режими.
Това изтощи ли Движение „Хизмет“?
Не може да се отрече, че Движението понесе загуби в обществото – в резултат на пропагандите, които правеха контролираните от държавата медии. Хората бяха заплашвани, за да не пускат децата си в училищата на Движението, както и да не правят дарения. Общественият ефект от тази черна пропаганда, базирана на лъжи, разбира се, ще се преобърне, след като тези лъжи излязат на бял свят.
В Турция искат да затворят всичките ви училища…
Училищата ни досега са печелили много награди и сертификати. Ако Турция е правова държава, не очакваме нещо да се случи с тях. В противен случай губещият ще е самата Турция.
Един от бившите американски посланици навремето ви окачестви като „Вторият най-важен човек в държавата“. Вие как се самоопределяте?
Всеки, който малко или много ме познава, знае, че никога през живота си не съм искал да бъда известен или прочут. Никога не съм се стремял да извличам от това нито духовни, нито материални облаги. 76-годишният ми живот е най-добър свидетел за това. Ако това Движение заслужава адмирации, те трябва да се насочат към неговите доброволци.
Ще просъществува ли Движението и след Вас?
Хора, които не споделят дори 1 на сто от нашите виждания, подкрепиха Движението. Нашият общ знаменател винаги са били човешките ценности. В Африка хора, които не познаваме, оказаха материална подкрепа на нашите училища и болници. Това бяха заможни хора, от които ние нищо не сме очаквали. Когато си лягам вечер, си мисля, че никога повече няма да се събудя. Но нямам и грам съмнение относно бъдещето на това Движение.
Представяте ли си, че може да се помирите с Ердоган?
Не ние започнахме този конфликт. Затова първата стъпка към помирението трябва да дойде от тях. Ако един ден Ердоган каже, че това, което са говорили за нас, са лъжи и клевети, и аз ще се съглася да се помирим.
Въпреки всичко, има ли нещо, което Ви радва?
Аз никога не съм почувствал щастието за дълго. След всеки военен преврат в Турция бях преследван. Но въпреки всичко това, което сега изживявам, е по-страшно. Хубавото е, че диамантът се отделя от въглена. Светът вече може да осмисли Движение „Хизмет“. (С незначителни съкращения)
- Създадено на .