Фетхуллах Гюлен пред „Шарк ал-Аусат“: Ислямът и демокрацията могат да съществуват в хармония
Един от водещите вестници в арабския свят „Шарк ал-Аусат“ публикува специално интервю със световноизвестния турски мислител Фетхуллах Гюлен във връзка с актуалните проблеми в Турция. Базираният в Лондон „Шарк ал-Аусат“ публикува интервюто със заглавие „Ислямът и демокрацията могат да съществуват в хармония“.
Пространното интервю с турския мислител, което е широко застъпено в изданието, започва от първа страница. Изданието характеризира Гюлен като „виден турски и ислямски учен и проповедник“ и поставя акцент върху следните му думи: „Има достатъчно на брой джамии, трябва да се отварят училища.“ Водещият арабскоезичен вестник изтъква, че Турция досега е била образец за демократична държава за арабските страни и ислямския свят, но настъпилите през последната една година събития са уронили нейния авторитет. „Турският меден месец свърши и Ердоган се озова в епицентъра на събитията“, пише още изданието.
„Шарк ал-Аусат“ уточнява, че Ердоган е обект на обвинения от страна на опозицията, която твърди, че турският премиер „е опиянен от властта и е в плен на надменните си чувства“ и допълва: „Онова, което тласка нещата към безизходица, е твърдото отношение на Ердоган към протестиращите граждани, както и поведението му спрямо разследването за корупция и злоупотреби, което обхваща не само неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), но и семейния му кръг.“
„Шарк ал-Аусат“ сподели с читателите си, че след провалянето на стартиралото на 17 декември 2013 г. разследване за корупция и злоупотреби във властта, хора от висшите кръгове на ПСР и някои наблюдатели в страната изтъкват твърдението, че зад уличаващите звукозаписи, циркулиращи в интернет, стои Движение „Хизмет“. „Въпреки че Гюлен категорично отрича подобни твърдения, Ердоган го обвини, че е създал „паралелна държава“ и че е завладял полицията и съдебната система. Въз основа на тези твърдения той направи рокади в полицията, изкара нови закони, с които да контролира съда и интернет, прокара проектозакон в Меджлиса, съгласно който всички частни подготвителни центрове, наречени „дерсханета“, ще бъдат закрити, въпреки възраженията срещу това“, пише изданието.
В увода към интервюто „Шарк ал-Аусат“ пише: „Онези, които критикуват Гюлен, вярват, че Движение „Хизмет“ има скрита цел да ислямизира Турция със сто и шейсетте си училища и с над две хиляди частни подготвителни центрове в страната. Но мнозина са на мнение, че Движението не е някаква тайна организация и в него няма официален ред за членство, че Гюлен въплъщава в себе си не политическия ислям, а сунитско-ханефитската линия на исляма, както и толерантността, хуманизма и науките, възникнали като резултат от човешкото познание.“
Както направи по-рано в интервютата си за „Wall Street Journal“, BBC и в последното си обширно интервю в „Заман“, Гюлен заявява, че Движение „Хизмет“ не подкрепя самоцелно нито една партия, а универсалните и демократичните ценности, към които се стреми дадена политическа формация. Турският мислител изтъква, че и на местните избори в Турция хората ще се ръководят от свободната си воля и ще направят личния си избор в рамките на горепосочената логика. Гюлен подчертава, че не е „склонен“ да се прави политика в името на религията, както и че не одобрява превръщането на религията в инструмент на политиката. В тази връзка Гюлен отбелязва, че както той, така и хората от близкия му кръг са отказвали „политическия дял и постове“, които са им били предлагани. (Бостан Джемилогл, Явуз Аджар, Лондон, CİHAN
- Създадено на .