Балансът между съдбата и волята
Най-важният проблем, който занимава умовете на хората във връзка с темата съдба, е отношението между волята и съдбата. На едната страна са застанали привържениците на така нареченото разбиране Джебрийе, които смятат, че човек е жертва на съдбата, че тя го потиска, поставя го на подсъдимата скамейка и му връзва ръцете и краката. На срещуположната страна са привържениците на ограниченото разбиране Му'тезиле, които смятат, че човек е творец и господар на съдбата си. Тези две разбирания заемат две крайни позиции и са далеч от мисълта да дадат правото, което заслужават и съдбата, и волята. А истината е точно по средата, т.е. както се опитахме да обясним в горните редове в цялата вселена и в човешкия живот става въпрос за господството на съдбата. Същевременно човек притежава минимална воля за склонност, мисъл, разсъждение, предпочитание и решение. При това положение въпросът трябва да се разгледа като две везни на една теглилка и да се установи равновесие между тях.
Свещения Коран разрешава този въпрос, като събира на едно място две последователни знамения на сура "Обвиването": 27-мо и 28-мо знамение, в което се повелява: "[Kоранът] Това е само поучение за световете - за всеки от вас, който желае да е на Правия път...." И непосредствено в следващото знамение 29 е повелено: "Тогава ще пожелавате само онова, което желае Аллах, Господът на световете." По този начин се стига до заключението, че Аллах е този, които желае всичко, но същевременно се разбира, че той не е против правото на човек да иска. В други знамения е казано: "А Аллах е сътворил и вас, и онова, което правите." (37/96) и по този начин е изтъкнато, че сътворяването и създаването е дело единствено на Аллах (да Му се слави името). А в други знамения е казано: "На човека не му се полага нищо друго освен онова, което изкарва с труда си...! Следвайте пътя на Аллах и се борете за вярата! Тичайте към Дженнета (Рая)! Искайте от Аллах да ви дава основания! Четете, пишете и мислете!" С тези и подобни на тях други поощрения се изтъква, че пред съдбата човек не е осъден с вързани ръце и крака и че той трябва да се осланя на волята си, която е едно необходимо обикновено условие. В някои айети това е подчертано още по-ясно: "…И спазвайте своя обет към Мен, за да спазвам и Аз Своя обет към вас…" (2/40). "О, вярващи, ако подкрепите [делото на] Аллах, и Той ще ви подкрепи, и ще утвърди стъпките ви." (47/7). "…Аллах не променя хората, докато те не променят себе си…" (13/11). От това следва, че абсолютно насилие се упражнява върху неодушевените предмети (джемадат), растенията (небатат) и животните (хайванат), с няколко думи казано, върху творенията, които не притежават воля. А върху хората и джиновете се прилага условно насилие. Така че сътворяването на частичната воля и на нейните последствия е записано и подчертано предварително от Аллах и е отбелязано буква по буква в книгата на съдбата.
а) Аллах (да Му се слави името) е знаел предварително как ще постъпваме с волята си и така е записал нашата съдба.
Както изяснихме вече, съдбата не насилва човека да върви в дадена насока; понеже, Аллах знае как ще постъпим, е определил съдбата на всеки свой раб, като предварително е записал какво ще прави той. Т.е. съдбата е от знанието, а не волево и силово понятие. Науката е подчинена на знанието. Само че за науката на Аллах едва ли е правилно да се каже, че е подчинена.
Твърдението, че съдбата е научно понятие, означава, че по отношение на нея всичко се крои и реже по науката на Аллах, че тя се определя, установява и след това се превръща в план и проект. Едно е да се знае, друго е да се прави това, което се знае. Колкото и каквито планове и проекти да чертаем в главата си, те никога няма да се превърнат например в една фабрика или в едно жилище. Зависимостта на науката от знанието означава зависимост от формата, която ще добие проектът или планът във външния свят, т.е. в практиката. Простете ми за сравнението, но съдбата, която е един от термините на науката на Аллах, е нещо като план и проект. Той получава форма и самобитност в дейности, които са резултат на човешката воля. Това прилича на невидимо писмо върху хартия, което става видимо, като се прояви със съответното химическо съединение. Когато човек предприема инициатива, зад която е застанала неговата минимална воля, и Аллах му помага със своята сила да се прояви невидимият текст или чертеж върху хартията, той може да се материализира и да се оформи във външния свят. Така че Аллах (да Му се слави името) знае предварително на какво е способен човек с волята си.
Представете си един влак, който се движи между два града. Поставеното на видно място разписание, подготвено от съответното бюро, дава сведения в кои часове и в кои жп гари с точност до минута ще бъде този влак. В действителност той пристига в определените гари точно в посочените часове и минути. Но за да се подготви разписанието с такава точност, е необходимо да се знаят в подробности скоростта на влака, особеностите на жп линията, по която се движи той, колко пътници и багаж може да поеме този влак, колко жп гари има по тази линия, какви са атмосферните условия през различните сезони и месеци и всички други фактори, които се отразяват върху движението на влака. Пита се: дали влакът пристига в определените жп гари точно в определеното време поради подготвеното от бюрото разписание или поради това, че движението на влака се регулира от страна на независими фактори различни от бюрото, за което стана дума? Подобно е и положението на волята. Тя не е поставена под абсолютно зависимост от съдбата.
Астрономическите явления, подобни на слънчевото затъмнение, предварително се установяват и предвиждат в научните доклади и календари, като се определя денят, часът и минутата на явлението. Пита се дали затъмнението на слънцето и на луната се сбъдва в определения ден, час и минута поради това, че той е определен в календара, или, напротив, това се отбелязва в календара именно защото се знае, че затъмнението ще се осъществи неизбежно в определеното време. Човек постъпва по волята си не защото Аллах (да Му се слави името) е вписал този факт в книгата на съдбата. Напротив, Аллах е записал това в книгата, защото е знаел, че този човек ще постъпи именно така. Както всяка записана в книгата на съдбата човешка постъпка не е причина Аллах да налага волята си, така и обстоятелството, че човек е господар на волята си не е причина постъпките му да бъдат предварително вписани в книгата на съдбата.
б) Не може да се твърди, че съществува еднопосочна съдба без участие на волята.
Най-важната триангулационна точка на въпроса за съдбата е следната: Аллах (да Му се слави името) с безбрежната си наука знае всичко, което ще се случи още когато записва в книгата за съдбата на човека и не е забравил придобивките му и участието на волята му в осъществяването на тези придобивки и е записал всички тези неща в тази книга. Участието на човека в дадената работа, която върши, е натискане на копчето, а Всевишният създава това условие, и го реализира. Установяването и едновременното изпълнение на тези две неща наричаме съдба.
Представете си в съседната стая един часовник, който не виждате, но чувате тиктакането му. Ако ви попитат работи ли този часовник, вие ще дадете положителен отговор, след който няма да ви кажат: "Иди го виж, дали му се въртят стрелките!" Ако един часовник работи и стрелките му следва да вземат участие. Или иначе казано, непрестанното въртене на стрелките и на секундарника на даден часовник означава, че механизмът му работи. Подобно на това, ако има съдба, ще има и воля, т.е. ако искаме да разгледаме волята, трябва да я разгледаме ведно със съдбата.
Ето защо човек не е робот с вързани ръце и крака пред съдбата. Т.е. той не е робот, който се е оплел в мрежата на съдбата като в паяжина с вързани отзад ръце и окачена на шията му заповед за обесване, чийто дъх е спрял, нито пък осъден, когото са хвърлили в морето и са му казали подигравателно "Пази се да не се измокриш!" Да, както това не е съдба, така и човек не се носи във въздуха и не се върти като отбрулен от вятъра на съдбата лист. Във всяко нещо на Исляма има мярка и правилна насока. Ако сърденето за било и небило е изпадане в една крайност, смиреното мълчание пред всяка дума и пред всяка постъпка е друга крайност. Ако омразата към жената и отказът от женитба е крайност, опитът да се възползва от всяка срещната жена е друга крайност. Ако превръщането на капитала в тотем8 е крайност, обратното, т.е. отричането на правото да се притежава богатство също е крайност. И така, ако приписването на всяко нещо на човека в областта на темата съдба и твърдението, че човек сам твори собствените си дела, е крайност, противното твърдение, т.е. "поддържането, че рабът на Аллах не взема участие и не проявява никаква функция в собствените си дела", унижаването на човека до степен на парализиран, който не помръдва дори пръста си в полза на собствената си съдба, е фатализъм и прекаляване. А непоколебимите последователи на нашия пророк Хз. Мухаммед алейхисселям, на чиито виждания се постарахме да станем изразители в настоящия труд с твърдението: "Стремежът кум припечелване и волята са от рабите, а сътворяването - от Аллах (да Му се слави името)" са изтикали на преден план истината и са посочили умерения път, по който трябва да се върви по тези въпроси. "Аллах оставя в заблуда когото пожелае и напътва когото пожелае." (14/4). И ако работата за създаването на тези дела тежи 10 тона, онова, което се пада на рабите Му, тежи само няколко грама, но дава резултати, които имат голяма стойност.
Този, който има желание и намерение да посети джамия, месджит или някой друг от домовете на Аллах, и изрази това си желание Аллах ще му помогне да осигури постигането на резултат в тази насока. Слушането на проповед или слово за величието на Аллах, седнал коляно до коляно със спретнатия си чистоплътен приятел, може да стане причина за тръгването му по правия път. От друга страна, Аллах може да отправи по желания път този, който има намерение да се отбива в някоя механа и да го провали, но ако иска може и да не го провали. Някоя лоша дума, казана за Аллах или за Неговия Пророк (Аллах да го благослови и с мир да го дари), може да му се отвърне според намерението му с едно от имената на Всевишния – Мудил (Водещ към заблуда) и това няма да е несправедливо. Накратко, човек избрал пътя на истината или на заблудата ще достигне своята цел. Рабът е този, който се насочил да върви по този път, а Аллах е Този, който осъществява това и според деянията си ще бъде наказан или възнаграден.
в) Съдбата поставя на едно ниво причината и причинителя; материалите и средствата, с които разполага волята, са записани в книгата на съдбата.
След като се случи злощастие или смърт, накратко някое печално събитие, често пъти казваме: "По-добре да не бе ходил там, да не бе шофирал с такава голяма скорост" и тем подобни... Всъщност предвиденото в съдбата събитие, заедно с причините, които са го предизвикали, и причините, които са извън него, са записани заедно, т.е. всяко събитие във всеки миг на живота, заедно с всичките си страни и подробности, са предварително записани. Така например, ако някой човек е убил с пушка другия по собствената си воля, това събитие е записано в предвечната наука на Аллах, следователно то е било предвидено и се знаело отпреди. Този, който си е послужил с пушката, ще е свършил тази работа по собствената си воля. "Ще дръпне спусъка със собствения си пръст и в резултат на това другият ще умре." Така е записано предварително. Ако се абстрахираме от наличието на пушката, която изстрелва причинилия смъртта куршум, как бихме преценили смъртта на срещуположния и на какво друго би се дължала тя? Да речем, че загиналият можел да умре от катастрофа с превозно средство. В такъв случай щяхме да речем, че така му е било писано: "да загине от пътна катастрофа". Ако той би умрял от друга причина, например от болест, тогава щяхме да кажем, че му е било писано да умре от болест...
г) В края на краищата съдбата признава волята и те са рамо до рамо. Нито волята отрича съдбата, нито пък съдбата отрича волята.
Нека да изразим темата с ясни изречения:
1. Във вселената господства една божествена съдба и програма, а човекът притежава воля и наклонност.
2. Аллах, който владее безкрайна наука, вижда миналото, сегашното и бъдещето време, събрани в една точка, и така си ги знае.
3. Аллах (да Му се слави името) отбелязва всички събития, които ще се сбъднат в бъдеще и ги описва в наличните книги.
4. Нещата, които правим, не ги правим за това, че Аллах ги е записал точно така. Напротив, Аллах (да Му се слави името) ги записва предварително, защото знае, че ще направим именно това.
5. Когато Аллах (да Му се слави името) записва съдбата ни, не изключва нашата воля и ще ни потърси сметка как сме я използвали.
6. Освен благодеянията, които ни прави, Аллах (да Му се слави името) поради безкрайното си милосърдие ни обещава да отидем в Дженнета (Рая), ако добре използваме регулатора на волята си.
- Създадено на .