Próba przewrotu w trzydziestu pytaniach

1. Dotychczas nie było w historii przewrotu, który przeprowadzany był poprzez zamykanie mostu. Gdyby puczyści te same siły, których użyli do zajęcia mostu nad Bosforem, podzielili na dwudziestoosobowe oddziały i wysłali do różnych stacji telewizyjnych, uniemożliwiliby Erdoğanowi i Binalemu Yıldırımowi rozpowszechnianie ich oświadczeń. Czemu tego nie zrobili?

2. Nie było jak dotąd również próby przewrotu, w ramach której od razu nie aresztowano by prezydenta, premiera i wszystkich członków rządu. Jak to wyjaśnić?

3. Czy nie jest dziwne, że wszystkich dotychczasowych przewrotów wojskowych dokonywano nad ranem, a obecnej próby – w czasie gdy ludzie są najbardziej aktywni, a oglądalność telewizji – najwyższa?

4. Czy normalne jest, że na ulicach, wśród szeregowych żołnierzy i ich bezpośrednich przełożonych, którzy ewidentnie nie wiedzieli, co robić i w czym biorą udział, praktycznie w ogóle nie było widać oficerów?

5. Erdoğan w swoim wystąpieniu na lotnisku powiedział, że „pierwsze działania zaczęły się o godzinie 15:00”. Co więcej, okazało się, że turecka agencja wywiadowcza MIT uprzedzała go o możliwości puczu o godzinie 16:30. Gdyby wówczas zwołał konferencję prasową i wezwał ludzi od wyjścia na ulice, do niczego złego by nie doszło. Żołnierze nie opuściliby koszar, a setki ludzi nie straciłyby życia. Czemu milczał?

6. Innymi słowy, czy czekał z tym apelem do obywateli, aż przewrót (czy też – używając jego własnych słów – „dar od Boga”) się rozpocznie? Dlaczego jego wystąpienie miało miejsce 6 godzin później?

7. Dlaczego Erdoğan, dowiedziawszy się o godzinie 16:30 o planach przewrotu, nie schronił się w bezpiecznym miejscu i nie wygłosił swojego oświadczenia stamtąd, zamiast tego poleciał prosto do Stambułu, nad którym latały już samoloty spiskowców?

8. Jaką logiką kierował się lecąc na Lotnisko Atatürka, o którym powszechnie wiadomo było, że kontrolowane jest przez puczystów?

9. Dlaczego Erdoğan, choć na portalu Flightradar24 każdy może swobodnie śledzić trasę jego samolotu (a co za tym idzie, dokładnie wiedzieć gdzie i kiedy się znajduje), nie wybrał do tej podróży jakiejś innej maszyny?

10. Już samo to było ryzykowne. A skąd miał wiedzieć, czy może ufać pilotom F-16, którzy go w tej trasie eskortowali?

11. Jak człowiek, który boi się zamachu na swoje życie tak bardzo, że w pałacu prezydenckim przewidział miejsca na laboratoria do badania żywności, by nie można go było otruć, może wsiąść na pokład prezydenckiego samolotu, który jest oczywistym celem dla rakiet wroga? Czy to nie równało się komunikatowi: „Proszę, tu jestem. Zestrzelcie mnie”?

12. Czy normalne jest, że – w sytuacji, gdy wiodące agencje informacyjne takie jak NTV, CNN Türk, Doğan Haber czy AA zgodnie, jakby umówione, twierdzą, że nie mają pojęcia, kto jest kim i co robi – Erdoğan i Yıldırım każdą wypowiedź zaczynają od stwierdzenia, że za puczem stoją przyczajeni w tureckiej armii członkowie organizacji terrorystycznej Fetullaha Gülena?

13. Dlaczego spiskowcy, zamiast będących naturalnym celem Erdoğana i jego pałacu, zaatakowali turecki parlament? Jak można wyjaśnić, że F16 nie trafiły w o wiele większy od Parlamentu, mający 450 tys. m² pałac prezydenta, a tylko w jego ogród?

14. Czy normalne jest, że do zajęcia pałacu, w którym pracują tysiące ludzi, i którego chronią setki uzbrojonych wartowników, oddelegowano w sumie 16 żołnierzy: 3 oficerów i 13 szeregowych, oraz że już przy wejściu aresztowała ich policja?

15. Jakim cudem dowódcy sił zbrojnych, którzy o godzinie 16:00 dowiedzieli się o przewrocie od Narodowej Agencji Wywiadu, jakby nigdy nic jechali sobie na wesele?

16. Dlaczego spiskowcy – mogąc przy użyciu 50 żołnierzy przejąć kontrolę nad Türksatem (Główny turecki operator telewizji i komunikacji satelitarnej) i uniemożliwić transmisję, lub też zająć Ministerstwo Telekomunikacji i

Przepływu Informacji a w efekcie zarządzać przesyłaniem danych internetowych wedle swojej woli – nie zrobili tego?

17. Dlaczego Narodowa Agencja Wywiadowcza, mimo że o 16:00 przekazała informację o puczu decydentom niemal wszystkich krajów świata, nie ochroniła Tureckiej Telewizji Państwowej i nie uniemożliwiła w ten sposób puczystom wyemitowania ich komunikatu?

18. Czy nie jest dziwne, że pracownicy Tureckiej Telewizji Państwowej natychmiast po wyemitowaniu wspomnianego komunikatu odzyskali kontrolę nad swoim miejscem pracy i wznowili nadawanie programu w miejscu, w którym przerwali?

19. Twitter, który blokowany jest w Turcji przy okazji każdego jednego zamachu terrorystycznego, tym razem działał bez przeszkód. Nie zmniejszono też prędkości internetu w całym kraju. Dlaczego?

20. Dlaczego wprowadzany przy okazji każdego jednego zamachu terrorystycznego zakaz nadawania i publikowania w mediach nie został wprowadzony przy okazji próby przewrotu wojskowego?

21. Erdoğan – w czasie protestów związanych z parkiem Gezi niezwykle poruszony i wyraźnie zdenerwowany – w noc przewrotu był zupełnie spokojny, a nawet się uśmiechał. Jak to możliwe, w momencie gdy telewizja na żywo pokazuje, jak giną setki ludzi?

22. W wojsku ma rzekomo być 100-u generałów bliskich ruchowi Fetullaha Gülena – tak twierdzi Erdoğan, który od trzech lat nie przepuścił żadnej okazji, by Fetullahowi Gülenowi zaszkodzić. Mieliby oni czekać, aż niemal wszystkie sprzyjające im firmy i instytucje państwowe zostaną przejęte przez wroga i dopiero potem dokonywać przewrotu. Czy to mozliwe?

23. Czy właściwe jest twierdzenie, że generał brygady Mehmet Dişli – brat Şabana Dişliego, zastępcy przewodniczącego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (tur. Adalet ve Kalkınma Partisi) – oraz niektórzy inni dowódcy najpierw wspierali przewrót, a potem nagle swoje poparcie wycofali?

24. Po próbie przewrotu władze rozpoczęły w aparacie państwowym tak szeroko zakrojone czystki, że sami puczyści – gdyby odnieśli sukces – prawdopodobnie nie przeprowadziliby większych. Czyżby próba puczu była tylko pretekstem do ich organizacji?

25. Rankiem po próbie przewrotu, z pogwałceniem wszelki standardów państwa prawa, aresztowani zostali sędziowie Trybunału Konstytucyjnego: Alparslan Altan i Erdal Tercan. W stosunku do 140 sędziów Sądu Najwyższego i 48 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wydano nakazy zatrzymania. 2745 pracownikom wymiaru sprawiedliwości, administracji państwowej oraz prokuratorów wydano nakazy aresztowania. Jaki jest związek między tymi osobami a próbą przewrotu? A może listy osób do zatrzymania były gotowe już wcześniej?

26. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwolniło w swoich placówkach centralnych i oddziałach w poszczególnych prowincjach 8777 pracowników. Czy to policjanci usiłowali dokonać przewrotu?

27. Ministerstwo Edukacji Narodowej zawiesiło 15200 podległych sobie pracowników. Uprawnienia cofnięto też 21 tysiącom nauczycieli pracujących w szkołach prywatnych. Jako uzasadnienie podano potrzebę ich przesłuchania w związku z próbą puczu z 15-go lipca. W jaki sposób przesłuchać 50 tysięcy ludzi w ciągu 48 godzin?

28. Czy w celu przeprowadzenia w ciągu 3 dni stu-tysięcznych czystek wykorzystano dane zbierane przez Narodową Agencję Wywiadowczą, co jest złamaniem konstytucji?

29. Czy, nawet gdyby puczyści odnieśli sukces, dokonaliby takich samych spustoszeń?

30. Czy nazwanie tych spustoszeń WCALE-NIE-USIŁOWANYM PRZEWROTEM byłoby nie na miejscu?

 

Źródło: https://serbestyorum.com/2016/07/20/30-soruda-darbe-tesebbusu/

Pin It
  • Utworzono .
Copyright © 2025 Witryna Fethullaha Gülena. Wszelkie prawa zastrzeżone.
fgulen.com to oficjalne źródło na Fethullaha Gülena, znany turecki uczony i intelektualnej.