• Start
  • Z prasy
  • Felieton
  • Jak wydanie niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) trafiło do 900 osób zanim trafiło do dystrybucji?

Jak wydanie niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) trafiło do 900 osób zanim trafiło do dystrybucji?

W ostatni piątek przybyli do mnie goście z Zagłębia Ruhry w Niemczech. Z Hartmutem Dreierem przybyłym z miejscowości Marl, oraz z Thomasem Dressenem przybyłym z miejscowości Gladbeck na trzy dni do Berlina znamy się już od lat 90-tych. Obydwoje są bardzo wartościowymi ludźmi, chrześcijańskimi teologami, którzy odkąd pamiętam zawsze z całymi swoimi rodzinami dokładali wszelkich starań na rzecz podejmowania rozwoju i dialogu.

W 2003 roku spotkaliśmy się podczas podróży do Kirgistanu i Uzbekistanu. Pan Hartmut wraz z żoną Almuth Dreier nawet tę podróż traktowali jako sposobność do oszacowania możliwości związanych z rozwojem edukacji i dialogu. Mimo tego, że Państwo Dreier przeszli już na emeryturę to nie zaprzestają oni działać i co roku w miejscowości Marl spotykają się ze wspólnotami muzułmańskimi oraz żydowskimi na Festiwalu proroka Abrahama. W tym roku festiwal ten odbędzie się już po raz 12-sty.

Po tym jak goście przybyli z Zagłębia Ruhry opowiedzieli o działaniach podejmowanych przez nich, oraz innych działaniach. Następnie wywiązała się rozmowa na temat ruchu Hizmet, których poczynania śledzą na bieżąco. Widać było, że obydwaj goście także poczuli się dotknięci artykułem jaki gazeta Der Spiegel ostatnio opublikowała. Od początku lat 80-tych Hartmut przyjeżdżał do Turcji i w związku z tym opowiedział jedno ze swoich wspomnień z 1996 roku. Tak jak to robi większość Niemców, którzy najpierw zwiedzają całą Turcję a później przybywają do Stambułu, on także przybył aby podzielić się swoimi wrażeniami, dokonać oceny zdarzeń, a także aby zadać nurtujące go pytania. W grupie dziennikarzy, w której znalazł się Dreir był także Rainer Hermann, dziennikarz podpisujący się pod artykułem wydanym w zeszłą sobotę, artykuł nosił nazwę „Czyń dobro i pozwól mu się rozwinąć”. Dr Rainer Hermann, który jest absolwentem dwóch kierunków ekonomii oraz nauki o islamie począwszy od 1991 roku śledzi rozwój wydarzeń w Turcji. Na spotkaniu w Stambule Hartmut powiedział tak: Po tym jak Herman opowiedział nam o sytuacji politycznej i ekonomicznej w jakiej się znalazł, na tablicy napisał pewne imię: Gülen! Następnie wypowiedział to imię i powiedział tak: „To jest bardzo ważna osoba, najlepiej będzie jak sami uważnie przyjrzycie się jej z bliska. Po tych słowach opowiedział o działaniach podejmowanych w Turcji przez ruch służby Hizmet.”

Nazwisko Rainera - Hermann jest pierwszym jakie pojawia się pod wiadomościami związanymi z ruchem Hizmet, jego wyjazd z Turcji zaważył na jakości wiadomości wydawanych przez Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), odkąd wyjechał mówi się o spadku jakości artykułów. Niektórych osób nie da się tak łatwo zastąpić.

Komentarze dodawane online są tak samo ważne jak artykuły ukazujące się w niemieckim dzienniku FAZ. Niedzielny artykuł Hermanna, który ukazał się w dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung od dnia ukazania się w niedzielę zebrał 366 komentarzy.

W niemieckiej prasie ukazało się wiele wiadomości związanych z Fethullahem Hodżą Efendim oraz z ruchem służby Hizmet. Jednakże jak do tej pory nie ukazał się jeszcze nigdy tak kłamliwy, prześmiewczy i szkalujący artykuł… jak ten, który ukazał się w gazecie Spiegel. Ukazanie się tego artykułu miało duży wpływ na przyszłość prac związanych z edukacją w Niemczech, między innymi doprowadziło to do osłabienia inwestycji w wysokości milionów EURO wśród wolontariuszy działających w Niemczech. Jakkolwiek gazeta zaprezentowała obniżenie poziomu w przekazie informacji, tak niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) oraz Rainer przypomnieli na czym polega prawdziwe dziennikarstwo: mówili o dotarciu do źródeł, wysłuchiwaniu aktorów, przeprowadzaniu własnych obserwacji, oraz o przekazywaniu tego co się zobaczyło bądź, tego co się usłyszało bez wprowadzania żadnych zniekształceń. To musi być prawdziwe dziennikarstwo!

Dwoje gości przyjezdnych z Zagłębia Ruhry nie są moimi gośćmi, przyjechali do stolicy aby wysłuchać przemówienia zorganizowanego przez trzy największe fundacje. Spotkanie zorganizowane zostało przez Fundację Konrada Adenauera, Fundację Bosch oraz Fundację Berlin Zukunft. W tym roku na spotkaniu przemowę wygłosił Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz.

Przemowy Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schultza pod patronatem Federalnym Parlamentu im. Schulza, która miała miejsce w Paul Löbe Haus wysłuchało 900 wybranych osób, które na co dzień biorą udział w życiu społecznym. Byli to ludzie wybrani ze świata polityki, sztuki oraz świata biznesu takich jak na przykład Harmut Dreier i Thomas Dressen.

Partnerem konferencji był niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Program zakończył się w piątek o godzinie 18:30. Wychodząc ze spotkania FAZ wstąpiłem na stadion kupić gazetę. Drukowana zazwyczaj w godzinach wieczornych po 22-giej gazeta tego dnia trafiła do druku wcześniej. Stąd też kupiłem gazetę nie z piątku ale już tę z soboty. W gazecie na trzeciej stronie miał miejsce artykuł związany z ruchem służby Hizmet… Gazeta zanim wyszła do dystrybucji została bezpłatnie rozdana każdej z 900 ważnych osób, które przyjechały z różnych stron Niemiec do Berlina. Zastanawiam się czy spośród nich byli reporterzy gazety Spiegel, którzy porzucili swoją zawodową etykę i ambicję?

Pin It
  • Utworzono .
Copyright © 2025 Witryna Fethullaha Gülena. Wszelkie prawa zastrzeżone.
fgulen.com to oficjalne źródło na Fethullaha Gülena, znany turecki uczony i intelektualnej.