Ruch Hizmet: Dialog Cywilizacji
W ten weekend Instytut Formosa zorganizował na Narodowym Uniwersytecie Tajwanu (NTU) międzynarodową konferencję, której tematem był: „Ruch Hizmet oraz myśli i nauczania Fethullaha Gülena: Ich wkład w tworzenie wielokulturowego i globalnego pokoju.”
Konferencja miała na celu zbadanie wpływu ruchu Hizmet na edukację, dialog i pokój, ze szczególnym naciskiem na przekraczanie tradycyjnych granic pomiędzy religiami i kulturami. Ponadto, na konferencji poruszono również kwestie dotyczące demokracji, wielokulturowości oraz międzykulturowego dialogu.
Jako, że Ruch we współczesnej Turcji zainspirowany został głównie wiarą, oprócz globalnego wpływu na edukację oraz różnego rodzaju wyznania, wspiera on także pokojową koegzystencję muzułmanów z innymi wspólnotami na płaszczyźnie świeckiej.
Działalność ruchu Hizmet rozpoczęła się w latach 1970 w Turcji początkowo w celu poprawienia jakości szeroko pojętej edukacji a wzrosła do rangi cywilnego ruchu, który działa na skalę globalną zachęcającego do podejmowania międzykulturowego oraz międzywyznaniowego dialogu. Ruch ten został zainspirowany myślami Fethullaha Gülena, osobą którą magazyn Foreign Policy umieścił na liście największych intelektualistów na świecie. Gülen uczony, pedagog oraz autor wielu dzieł, opowiada się za umiarkowanym islamem. Jego osoba najbardziej znana jest z powiedzenia tego oto zdania: „Ani terrorysta nie może być muzułmaninem, ani też prawdziwy muzułmanin nie może być terrorystą”. Mówi, że: „ekstremizm zostanie opanowany a tolerancja będzie promowana poprzez edukację”.
Islam i konfucjanizm
Profesor Narodowego Uniwersytetu Chengchi, Wang Dingshu powiedział, że „Podstawowe wartości oraz poglądy reprezentowane przez ruch Hizmet oraz tych, którzy wyznają konfucjanizm są do siebie komplementarne”. Inni uczeni na konferencji stwierdzili, że ruch ma pozytywny wpływ na świat. Zgodnie z referatami na konferencji, ruch Hizmetu otworzył ponad 1,000 szkół na całym świecie, dziesiątki uniwersytetów, oraz ośrodki kultury i dialogu jak i również stowarzyszenia biznesmenów organizujące kampanie na rzecz dobra całej ludzkości. Ruch działa w ponad 140 krajach.
Podczas konferencji Mark Webb wyraził taką oto opinię na temat szkół. Nieodłącznym składnikiem sukcesów jakie odnoszą szkoły ruchu Hizmet są nauczyciele, którzy „nie myślą o swoich obowiązkach jako o pracy, ale kochają swoich studentów i są gotowi im pomagać”.
Osman Çubuk, wykładowca uniwersytetu NTU, powiedział tak: „W kwestii humanizmu nie ma żadnego dialogicznego związku pomiędzy myślami Gülena a wschodnią azjatycką kulturą religii”.
Ruch Hizmet na Tajwanie
W 2006 roku na Tajwanie, ruch Hizmet utworzył wyższą szkołę w Kaohsiung. Anatolijskie Stowarzyszenie Ligii Kobiet prowadzi lekcje gotowania dla Tajwańczyków wyznających różne religie, Taipei wzorowany na Instytucie Formosa regularnie zaprasza członków lokalnych społeczności na wykłady akademickie oraz na wycieczki do Turcji.
Na Tajwanie nie ma ogromnych starć pomiędzy ludźmi różnych religii, ale nadal istnieje duży dystans pomiędzy nimi powiedział Nabii C.K. Lin, prezes Tajwańskiego Stowarzyszenia Islamskich Studiów.
Lin również w weekend koordynował konferencją we współpracy z Instytutem Farmosa.
Lin powiedział: „Tajwan potrzebuje pokojowego dialogu. Dlaczego? Ponieważ jeśli nie będziemy poznawać siebie nawzajem, nie pozbędziemy się uprzedzeń i nadal będą one istnieć.
- Utworzono .