Raport ICG docenia odgrywaną przez Hizmet rolę reformatora w procesie porozumienia
Ostatni raport na temat starań Turcji w rozwiązywaniu kwestii kurdyjskiej, opublikowany przez Międzynarodowy Zespół Kryzysowy (ICG), pochwalił pozytywną rolę opartego na wierze ruchu Hizmet w procesie porozumienia.
Raport zatytułowany; „Dlaczego obawy Turcji nie muszą blokować kurdyjskich reform?” - opublikowany we wtorek przez szanowany międzynarodowy think-tank podkreślił, że apolityczny ruch znajduje się wśród ugrupowań, które obecnie odgrywają pozytywną rolę w procesie pojednania.
W sprawozdaniu podkreślono, że pomimo tego, iż muzułmański uczony Fethullah Gülen, uważany jest za główną postać w znaczeniu kulturowym, a ruch kurdyjski uważa, że Hizmet „stoi za aresztowaniami jego aktywistów oraz zagraża jego panowaniu nad Kurdami”, Hizmet przyjął ostatnio rolę reformistyczną w niektórych zagadnieniach, takich jak pochodzenie etniczne i używanie języka ojczystego.
Raport ICG przywołał oświadczenia Gülena, w których podkreśla on swoja otwartość na możliwości nauczania w języku ojczystym, a także oświadczenia innych osobistości, które wypowiadają się pozytywnie na temat re-definiowania pojęć obywatelstwa oraz tureckości.
Sprawozdanie odniosło się również do wywiadu Gülena, udzielonego w czerwcu internetowej gazecie „Rudaw”, w którym wyraził on opinię, że przyjęcie używania języka ojczystego w szkołach, jako zasady, jest odzwierciedleniem stosunku państwa do obywateli.
„Dal państwa, które traktuje swoich obywateli uczciwie, przyjecie zasad edukacji w języku ojczystym jest koniecznością.. [ednak] kurdyjscy rodzice muszą również uczyć swoje dzieci języka tureckiego ” – powiedział Gülen podczas wywiadu dla Rudaw.
Przez dziesięciolecia państwo tureckie odmawiało Kurdom prawa do korzystania ze swojego języka ojczystego w sferze publicznej, wliczając w to oświatę. Turecki rząd dopiero niedawno umożliwił szkołom oraz innym placówkom oświaty na nauczanie w języku kurdyjskim, w ramach programu polepszenia praw Kurdów.
Raport ICG przywołał także wypowiedź wiceprezesa Fundacji Dziennikarzy i Pisarzy (GYV) Cemala Ussaka, czołowej postaci ruchu Hizmet. Oznajmił on, że szkoły zakładane przez ruch są gotowe do zapewnienia studentom nauki w ich języku ojczystym, dodając, że taka praktyka mogłaby jedynie zjednoczyć Turcję, a nie podzielić. Dodał też, że: „ Spora liczba Kurdów i muzułmanów w tym kraju nie czuje się częścią koncepcji tureckiej... Znacznie bardziej obszerna definicja może zostać stworzona.”
Przy wielu okazjach Gülen podkreślał swoje poparcie dla - zapoczątkowanego przez turecki rząd w październiku ubiegłego roku - procesu porozumienia, którego celem jest znalezienie pokojowych i politycznych rozwiązań dla trwających od dekad konfliktów zbrojnych oraz sporów. Od dawna zachęcał on również do poszerzenia praw i wolności obywatelskich oraz polepszenia więzi z Kurdami, aby przywrócić pokój i bezpieczeństwo w regionach od dawna nękanych przez konflikty, które do tej pory pochłonęły życie co najmniej 40 tysięcy osób
W swojej rozmowie z Rudaw, Gülen podkreślił, że prawa i wolności człowieka są naturalnymi prawami, oraz że nikt nie ma prawa rozdzielać tych praw pomiędzy ludzi tak, jakby niektórzy byli ważniejsi. „Każdy człowiek, wliczając w to proroków, jest równy ze względu na fakt, że został on stworzony przez Boga, jako istota ludzka” – powiedział Gülen. „Bez identyfikacji tego faktu, nie istniałby żaden rząd, sprawiedliwość, ani porządek prawny”.
W odniesieniu do trwającego procesu porozumienia, Gülen wezwał obie strony do przyjęcia pojednawczego tonu tej dyskusji oraz do unikania z najwyższą ostrożnością czynników zapalnych w debacie, aby nie urazić drugiej strony w tym delikatnym procesie.
- Utworzono .