Fundacja Dziennikarzy i Pisarzy dementuje pogłoski mówiące o formowaniu partii politycznej przez ruch Hizmet
Fundacja Dziennikarzy i Pisarzy (GYV), której honorowym przewodniczącym jest turecki uczony Fethullah Gülen, wydała w środę oświadczenie, w którym zdecydowanie odrzuca pogłoski krążące w tureckich mediach, jakoby ruch Hizmet planował utworzenie partii politycznej.
„ Ruch Hizmet, który całą swoją energię wykorzystuje na ustanawianie pokoju w Turcji oraz w wielu innych krajach na świecie, nie ma w planach tworzenia partii politycznej i nigdy takich planów mieć nie będzie” – czytamy w oświadczeniu odnoszącym się do pogłosek krążących po kraju, mówiących o tym, że w Turcji planuje się wybory lokalne w perspektywie kilku najbliższych kilku miesięcy.
Oświadczenie mówi, że jest teoretycznie oraz praktycznie niemożliwym dla ruchu, aby utworzyć partię polityczną czy tez wspierać konkretne ugrupowanie, jako że jej wolontariusze wywodzą się z różnych ideologi politycznych.
„Ruch ten, który nie ma innego celu poza służeniem ludzkości. Mógłby jedynie zachęcać swoich wolontariuszy do budowania postaw w oparciu o pewne zasady, jak na przykład prawa człowieka, demokrację, transparentność, sprawiedliwość, pluralizm, praworządność oraz wolność wypowiedzi i przekonań” – mówi oświadczenie.
GYV dodaje, że konstruktywnym oraz słusznym jest uczestniczenie w polityce, a także, że człowiek będący częścią ruchu Hizmet może z pewnością uczestniczyć w życiu politycznym, jeśli taki będzie jego wybór. Komunikat mówi, że indywidualne stanowisko w sprawach politycznych nie może być mylone z wpływem ruchu Hizmet, którego założenia mówią wyraźnie, że ruch nie będzie formować ani wspierać żadnego konkretnego stronnictwa.
Oświadczenie Fundacji Dziennikarzy i Pisarzy w sprawie bezpodstawnych twierdzeń
Zbliża się moment wyborów w naszym kraju, podczas którego odbędzie się kilka następujących po sobie głosowań. Zbliżające się wybory oraz towarzysząca im atmosfera w naturalny sposób prowadzą do wielu debat i roszczeń. Ta różnorodność jest czymś całkowicie naturalnym w demokratycznym społeczeństwie.
W trakcie rosnącej gorączki przedwyborczej, rożne osoby i środowiska stawiają tezy sugerujące, iż ruch Hizmet „pracuje nad utworzeniem partii politycznej”.
Jednak te powierzchowne i bezpodstawne założenia wynikają z niezrozumienia minimum dynamiki społecznej, niezbędnej do nadania sensu tureckiej scenie politycznej, jak i Wspólnocie, której głównym celem jest służba ludzkości. Jest smutnym i zaskakującym słyszeć takie sugestie wypływające od ludzi, którzy nie są w stanie zrozumieć społecznych fundamentów Turcji oraz szanowanej wspólnoty, którą wielu postrzega, jako zorientowaną na pomoc.
Wspólnota ta jest zdeterminowana, aby przeznaczyć cały swój potencjał i energię na budowanie pokoju, zarówno w Turcji, jaki i w wielu krajach na całym świecie, a także nie ma i nigdy nie będzie mieć planów utworzenia partii politycznej. Hizmet zawsze zachęca wolontariuszy do skupiania całej swojej energii na projektach obywatelskich, które maja na celu tworzenie kultury pokojowego współżycia wśród ludzi.
Biorąc pod uwagę fakt, że podobne twierdzenia mogą pojawiać się w okresie przygotowań do wyborów – wierzymy, iż korzystnym będzie zaakcentowanie pewnych punktów, dotyczących podejścia do polityki.
1. Zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym, niemożliwym jest, aby nasza wspólnota, składająca się z wolontariuszy o różnych poglądach politycznych, mogła -pośrednio lub bezpośrednio - ustanowić ugrupowanie polityczne, co jest kolejnym, okazjonalnie wyrażanym, fałszywym twierdzeniem.
2. Nie mając innego celu poza służbą ludzkości, nasza Wspólnota zaleca poświęconym temu celowi wolontariuszom, aby definiowali swój związek z polityką według określonych reguł, szczególnie biorąc pod uwagę prawa człowieka, demokrację, przejrzystość i sprawiedliwe zarządzanie, pluralizm, rządy prawa, a także wolność wiary i wypowiedzi. Każde ugrupowanie polityczne hołdujące tym wartościom jest preferowane.
3. Z drugiej strony, słusznym oraz korzystnym dla naszego kraju jest, aby każdy angażował się w politykę. Dlatego całkowicie naturalnym dla każdego, kto inspiruje się dorobkiem kulturowym Wspólnoty, jest podejmowanie indywidualnych decyzji o dążeniu do kariery politycznej. Wspólnotowej zasady „nieangażowania się w działalność żadnej partii oraz niezwiązywania się z żadnym ugrupowaniem politycznym” nie powinno się mylić z indywidualnymi aspiracjami do angażowania się w politykę, nawet jeśli osoby obierające tę drogę identyfikowane są ze Wspólnotą.
- Utworzono .