Postęp
Rozwój i postęp narodu zależy od intelektualnego oraz duchowego wykształcenia ludzi, którzy zamieszkują w jego granicach. Nie można spodziewać się postępu po narodzie, którego członkowie pozbawieni zostali rozwoju intelektualnego, jak i duchowego.
Narody zaczynają cofać się w rozwoju wtedy, gdy zaniedbują uprawiane niegdyś pola, a winnice i ogrody zamieniają w sterty śmieci. Nawożenie jałowej gleby i pielęgnowanie jej do tego stopnia, by stała się winnicą bądź ogrodem, jest długotrwałym procesem. Ziemie rozwiniętych krajów pokrywają ogrody oraz winnice. Ich świątynie są niczym wspaniałe pałace. Natomiast miasta w zacofanych gospodarczo krajach przypominają ruiny, ulice wypełniają tam sterty śmieci, a miejsca kultu niszczeją.
Kiedy coś zostaje ulepszone, staje się czystsze, jaśniejsze, lepsze i bardziej uporządkowane niż przedtem. Zadowolenie z obecnego stanu rzeczy oraz akceptowanie go takim, jakim jest, wskazuje na brak wysiłku oraz starań. Prawdziwy postęp polega na wprowadzaniu w życie udoskonaleń.
Każdy krok naprzód poprzedza jakaś koncepcja. Pewna grupa ludzi zostaje do niej przekonana, a następnie wprowadzają ją w życie. Każda próba osiągnięcia postępu, która nie opiera się na rozsądku i nauce, jest daremna.
Warunkiem rozwoju narodu jest posiadanie przez jego członków wspólnego celu. Naród nie może się rozwijać i dokonywać postępu – nawet jeśli wykazuje się wielką aktywnością – jeśli jego członkowie nie są zgodni co do tego, co jest czarne, a co białe.
Społeczność, która nie wychowała swych członków we wspólnej tradycji, ulega podziałowi na grupy, oparte na różnej nauce i rozbieżnym wychowaniu. Z czasem grupy te stają się dla siebie wrogie. Jest prawie niemożliwe, aby tak podzielona społeczność osiągnęła postęp.
Chociaż edukacja jest ważnym czynnikiem w rozwoju kraju, oczekiwane rezultaty nigdy nie zostaną osiągnięte, jeśli młodzi ludzie nie będą kształceni zgodnie z tradycyjnymi wartościami swej ojczyzny.
W celu zapewnienia rzeczywistego i właściwego rozwoju ludzie muszą uwzględniać obecne uwarunkowania oraz w inteligentny sposób korzystać z doświadczeń poprzednich pokoleń. Jeśli przyszłe pokolenia nie czerpią z nauki swoich poprzedników i jeśli każde pokolenie podąża swoją własną drogą, wówczas naród – zamiast kroczyć naprzód – zaczyna się cofać.
- Utworzono .