Dotrzymywanie tajemnic

Perły mądrości: Dotrzymywanie tajemnic

Strzec tajemnicy to jak strzec własnej czystości. Ci, którzy zachowują sekret czy to osobisty czy przyjaciela, trwają w czystości. Natomiast ci, którzy ujawniają tajemnice, niszczą swój honor i reputację.

Jeśli chcesz powierzyć komuś sekret, upewnij się, że możesz mu w pełni zaufać. Osoba ta musi być tak sumienna w dochowywaniu tajemnicy, jakby chodziło o jej własny honor. Sekretu nie należy powierzać osobie niewiarygodnej lub nieznającej wartości czystości.

Dotrzymywanie tajemnicy, a także okazywanie szacunku wobec tajemnic innych ludzi wiąże się z samodyscypliną i wrażliwością. Ci, którym brakuje zrozumienia, nie mogą strzec tajemnicy. Z kolei osoby nieprzywiązujące wagi do konsekwencji swoich słów i czynów nie można uznać za dyskretne.

Zwykle najrozsądniejsze jest zachowywanie swoich problemów jedynie dla siebie, szczególnie kiedy osoby trzecie jawią się jako niesympatyczne, obraźliwe lub nie posiadają zalet. W ten sposób unikniemy zawstydzania osób ukochanych i nie damy satysfakcji naszym wrogom, nie poniesiemy też żadnych innych konsekwencji.

Nasze serca zostały stworzone jako sejfy – by przechowywały tajemnice. Ich zamkiem jest rozum, natomiast kluczem siła woli. Nikt nie może włamać się i ukraść ich kosztowności, jeśli zamek i klucz nie zostały uszkodzone.

Jeśli ktoś przynosi ci czyjąś tajemnicę, równie dobrze twoją może przekazać innym. Niedyskretnym osobom nie pozwalaj na to, aby dowiedziały się nawet najmniejszego szczegółu dotyczącego twoich prywatnych spraw.

Jeśli komuś, kto już wcześniej wyjawił jakąś tajemnicę, powierzasz kolejną, świadczy to o twoim braku rozeznania oraz złym wyborze powiernika. Ktoś, kogo serce jest niewzruszone w tej kwestii i kto pozostaje czujny, nie daje się oszukać ani zwieść w ten sam sposób.

Tajemnice dotyczą osób, rodzin, narodu. Ujawniając tajemnicę prywatną ingerujesz w cześć danej osoby, ujawniając tajemnicę rodzinną ingerujesz w cześć rodziny, natomiast ujawniając tajemnicę narodu ingerujesz w cześć tego narodu. Tajemnica pozostaje tajemnicą tak długo, jak długo pozostaje w ukryciu swego właściciela, który ją zna. Jednakże tajemnica, jeśli przejdzie w ręce innych osób, jest też jak broń, która może zostać użyta przeciwko swemu właścicielowi. Mówi o tym nasze powiedzenie: „Tajemnica jest twoim niewolnikiem. Kiedy ją ujawnisz, sam stajesz się jej niewolnikiem”.

Szczegóły dotyczące wielu ważnych spraw mogą być chronione tylko wtedy, jeśli są utrzymywane w tajemnicy. Dość często zdarza się, że zainteresowane partie nie trzymają pewnych spraw w tajemnicy, dlatego też nie mogą osiągnąć żadnego postępu w rozmowach. Ponadto przed tymi, którzy są w nie zaangażowani, może pojawić się poważne ryzyko, szczególnie jeśli sprawy dotyczą delikatnych kwestii życia państwowego oraz jego kontynuacji.

Jeśli państwo nie może chronić swoich tajemnic przed wrogami, nie może się rozwijać. Jeśli jakaś armia ujawniłaby swoją strategię przeciwnikom, nie mogłaby zwyciężyć. Jeśli kluczowych pracowników firmy pozyskała konkurencja, ich pracodawca nie może odnieść sukcesu.

Wyjaśniaj innym tylko to, co musisz, jednakże nigdy nie ujawniaj wszystkich swoich tajemnic. Ci, którzy swobodnie odkrywają przed innymi tajemnice swych serc, pociągają samych siebie oraz naród ku nieuchronnemu upadkowi.

Pin It
  • Utworzono .
Copyright © 2024 Witryna Fethullaha Gülena. Wszelkie prawa zastrzeżone.
fgulen.com to oficjalne źródło na Fethullaha Gülena, znany turecki uczony i intelektualnej.