Islamski uczony Fethullah Gülen wzywa swych zwolenników do zachowania spokoju w obliczu obrazy
Fethullah Gülen, będący inspiracją dla ruchu Hizmet - wspólnoty, wobec której premier Recep Tayyp Erdogan kieruje ostatnio swą kampanię oszczerstw oraz grozi wytoczeniem przeciwko niej procesu karnego – wezwał swych zwolenników do zachowania spokoju oraz do niewyrażania zapalczywych opinii wobec postaci, które odwołują się do obelg.
Nieustanie toczone oskarżenia przeciwko Gülenowi oraz jego wspólnocie wywołały oburzenie opinii publicznej, pozostawiając wiele osób w obliczu wstrząsu zapalczywymi komentarzami premiera, który w ten sposób stara się stworzyć impuls mobilizujący jego elektorat przed zbliżającymi się wyborami lokalnymi, poprzez odwoływanie się do narracji spiskowej.
Rozległe śledztwo korupcyjne wypłynęło na światło dzienne w dniu 17-tym grudnia 2013r., uderzając w państwo z siłą większą, niż kiedykolwiek przedtem, doprowadzając do rezygnacji ze swoich stanowisk trzech ministrów oraz licznej grupy posłów. W wyniku tych zdarzeń, ludzie obawiają się czy premier będzie w stanie przetrwać najtrudniejszy kryzys w trakcie jego ponad 11-letniej kadencji. Erdogan zdecydował się przedstawić śledztwo korupcyjne, jako spisek Gülena i jego zwolenników motywowany próba usunięcia go ze stanowiska, czemu z drugiej strony stanowczo zaprzecza muzułmański uczony.
Przemawiając podczas Forum Tureckich i Arabskich Intelektualistów - spotkania zorganizowanego przez Turkish Review oraz przez magazyn Hira, którego celem było zebranie intelektualistów z obszarów Środkowego Wschodu, a także z rejonów Afryki Północnej, celem omówienia ostatnich wydarzeń w Turcji i w świecie muzułmańskim- Prezes Fundacji Dziennikarzy i Pisarzy, Mustafa Yesil podzielił się obserwacjami po ostatnim spotkaniu z Gülenem.
Yesil oświadczył, że ruch Hizmet nie ma ambicji „zdobywania” aparatu państwowego zdecydowanie potępiając przy tym oskarżenia Erdogana kierowane pod adresem Wspólnoty.
„Hizmet jest ruchem pozytywnym” – oznajmił Yesil, odrzucając równocześnie bezpodstawne zarzuty sugerujące tworzenie przez Hizmet równoległych struktur w obrębie władz państwowych. Według niego, jeżeli istniałby choć jeden dowód na istnienie takich struktur, system kontroli wojskowej, który dominował w Turcji przez dekady, dawno już doprowadziłby do ich obnażenia.
Odnosząc się do kilku procesów sądowych, które reżim wytoczył przeciwko Hizmetowi, a także przeciw osobie samego Gülena, oskarżając go o tworzenie organizacji terrorystycznej, Yesil podkreślił, że Gülen został uniewinniony nawet u szczytu kontroli woskowej nad Turcją, pomimo wyjątkowych nacisków jakie wojsko nakładało w tym okresie na sądy.
Gülen wezwał swych zwolenników, by pozostali głusi na obelgi: „Nawet jeśli nazywają was „psami”, nie odpowiadajcie im”. Według relacji Yesila, Gülen powiedział, że nie czuje żalu wobec nikogo i przebacza wszystkim prześladowcom, którzy starali się uprzykrzyć mu życie. „Te dni przeminą” – powiedział Gülen. „Lecz nawet jeśli my przebaczymy tym, którzy bez końca nas oczerniają, mam wątpliwości czy Bóg także im przebaczy”.
- Utworzono .